Trwa ładowanie...
d22kwdz

Srebrny Kałamarz przyznany po raz trzeci

Share
d22kwdz

* Awantury na tle powszechnego ciążenia Tomasza Lema oraz bajka _Zielony i nikt_ Małgorzaty Strzałkowskiej otrzymały w czwartek nagrodę Srebrnego Kałamarza przyznawaną przez Fundację Zielona Gęś.*

Nagroda Literacka Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej została ustanowiona w 2007 roku przez Fundację Zielona Gęś. Przewodniczącą kapituły jest Dorota Koman. Nagroda Srebrnego Kałamarza przyznawana jest zawsze 11 marca - w dniu imienin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego , patrona wyróżnienia.

Książka Awantury na tle powszechnego ciążenia to wspomnienia Tomasza Lema o ojcu, z których wyłania się nieoczekiwany obraz wybitnego pisarza i myśliciela, jako zapalonego narciarza, domorosłego konstruktora elektrycznych silników i amatora słodyczy. Czytelnicy Awantur mogą dowiedzieć się np., w jakich sytuacjach Stanisław Lem używał słów kapeluch i drumla, którą płytę Beatlesów lubił najbardziej i jaki był jego pierwszy samochód.

d22kwdz

W tym roku kapituła nagrody postanowiła obok Srebrnego Kałamarza przyznawać także Nagrodę Zielonej Gąski za najlepszą książkę dla dzieci. Jej laureatką została Małgorzata Strzałkowska , autorka książki bajki Zielony i nikt - bajki z optymistycznym przesłaniem, by nigdy nie poddawać się losowi i rutynie.

Pierwszą laureatką Nagrody Srebrny Kałamarz w roku 2008 była Lidia Amejko , która otrzymała nagrodę za książkę Żywoty świętych osiedlowych, laureatem drugiej edycji w roku 2009 został Wojciech Widłak za książkę Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach .

d22kwdz

Podziel się opinią

Share
d22kwdz
d22kwdz