Trwa ładowanie...
d2s5wub

Srebrny Kałamarz przyznany po raz trzeci

d2s5wub
d2s5wub

* Awantury na tle powszechnego ciążenia Tomasza Lema oraz bajka _Zielony i nikt_ Małgorzaty Strzałkowskiej otrzymały w czwartek nagrodę Srebrnego Kałamarza przyznawaną przez Fundację Zielona Gęś.*

Nagroda Literacka Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej została ustanowiona w 2007 roku przez Fundację Zielona Gęś. Przewodniczącą kapituły jest Dorota Koman. Nagroda Srebrnego Kałamarza przyznawana jest zawsze 11 marca - w dniu imienin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego , patrona wyróżnienia.

Książka Awantury na tle powszechnego ciążenia to wspomnienia Tomasza Lema o ojcu, z których wyłania się nieoczekiwany obraz wybitnego pisarza i myśliciela, jako zapalonego narciarza, domorosłego konstruktora elektrycznych silników i amatora słodyczy. Czytelnicy Awantur mogą dowiedzieć się np., w jakich sytuacjach Stanisław Lem używał słów kapeluch i drumla, którą płytę Beatlesów lubił najbardziej i jaki był jego pierwszy samochód.

W tym roku kapituła nagrody postanowiła obok Srebrnego Kałamarza przyznawać także Nagrodę Zielonej Gąski za najlepszą książkę dla dzieci. Jej laureatką została Małgorzata Strzałkowska , autorka książki bajki Zielony i nikt - bajki z optymistycznym przesłaniem, by nigdy nie poddawać się losowi i rutynie.

Pierwszą laureatką Nagrody Srebrny Kałamarz w roku 2008 była Lidia Amejko , która otrzymała nagrodę za książkę Żywoty świętych osiedlowych, laureatem drugiej edycji w roku 2009 został Wojciech Widłak za książkę Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach .

d2s5wub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s5wub