Trwa ładowanie...
polityka
23-04-2010 13:20

Sprawdź, jakie książki masz na półce. Przy złym ich doborze możesz trafić do więzienia

Sprawdź, jakie książki masz na półce. Przy złym ich doborze możesz trafić do więzieniaŹródło: Inne
d1c5tam
d1c5tam

W Londynie 32-letni bezrobotny programista komputerowy został 19 marca skazany na rok więzienia za przestępstwo posiadania książek. W jego domu znaleziono bowiem 140 książek o tematyce związanej z terroryzmem, bronią i chałupniczą produkcją broni.

Żadna z nich nie była tajną publikacją, ich właściciela nie oskarżono też o jakiekolwiek związki z terrorystycznymi organizacjami. Jego zbrodnią było to, że posiadał informacje, które "mogłyby być przydatne osobie szykującej bądź popełniającej akt terroryzmu".

Nie ma oczywiście cienia wątpliwości, że przed wojną z Irakiem, a już na pewno przed 11 września, wyrok taki nie mógłby zostać orzeczony. Nie ma też wątpliwości, że i dziś wywołałby on skandal, gdyby skazany nazywał się nie Mohammed Azam, tylko, powiedzmy, John Smith.

Najbardziej jednak w tej żywcem wziętej z Orwella sprawie jest otaczające ją ogłuszające milczenie. Być może historia odnotuje tę datę jako moment utraty jednej z podstawowych swobód Zachodu: prawa do posiadania książek bez zezwolenia.

d1c5tam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c5tam

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj