Trwa ładowanie...
d2olowy
więcej
23-04-2010 13:56

Spektakl na podstawie wspomnień z getta - premiera w czwartek

d2olowy
d2olowy

Premiera monodramu teatralnego „I więcej nic nie pamiętam”, który jest adaptacją pamiętnika lekarki z warszawskiego getta Adiny Blady-Szwajger , odbędzie się w czwartek w Warszawie. Spektakl będzie grany w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Fragmenty przedstawienia, realizowanego przez Teatr na Woli, pokazano we wtorek dziennikarzom.

Adina Blady-Szwajger - po mężu Świdowska (1917-1993) - była lekarzem pediatrą żydowskiego pochodzenia, łączniczką ŻOB po stronie aryjskiej, uczestniczką Powstania Warszawskiego. W 1934 roku rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Na przełomie lat 1939/40 miała je ukończyć, jednak wybuch II wojny światowej przeszkodził jej w tym.

11 marca 1940 roku roku rozpoczęła pracę w szpitalu Dziecięcym Bersonów i Baumanów. Od stycznia 1943 - opiekowała się małymi pacjentami w skrajnie ciężkich warunkach, bez lekarstw, jedzenia i środków czystości. Na wieść, że do szpitala lada moment wejdą Niemcy, w sierpniu 1942 roku podała dzieciom śmiertelną dawkę morfiny, chcąc uchronić je od okrucieństwa gestapo. Pamiętnik opisujący wojenne doświadczenia Adina Blady-Szwajger spisała pod koniec lat 70., namówiona przez Marka Edelmana . W 2010 roku wyszło wznowienie pamiętnika I więcej nic nie pamiętam .

d2olowy

Adinę Blady-Szwajger zagra w spektaklu jej córka, aktorka Alina Świdowska, która wojenną historię matki poznała dopiero z opublikowanych wspomnień.

- Mama zawsze dla mnie była opoką, zawsze była wszechmocna, nigdy nie było sprawy, której nie mogłaby załatwić - wspominała we wtorek Świdowska.
Tym większym zaskoczeniem było dla niej – jak mówiła - przeczytanie wspomnień matki, w których przyznawała się do lęku i słabości.

- Mama pamiętała wszystko z fotograficzną dokładnością (...), ale nie mówiła o tym. (...) W jej książce jest taki fragment, w którym pisze, że po wojnie obiecała sobie, że nie będzie mówiła o tym, co przeżyła, bo to jest nie do opowiedzenia, nikt tego w normalnym życiu nie zrozumie. W związku z tym zamilkła (...) i zaczęła kompletnie nowe życie, jakby nic nie zdarzyło się przedtem - opowiadała dziennikarzom Alina Świdowska.

Kiedy Adina Blady-Szwajger poważnie rozchorowała się na serce, leczył ją Marek Edeleman .
- Gdyby nie to, prawdopodobnie dużo wcześniej by odeszła. Chyba też po którejś rozmowie z Markiem doszła do wniosku, że musi to z siebie wyrzucić i napisała książkę - wspominała Świdowska.

d2olowy

Aktorka podkreśliła, że podczas grania monodramu o swej matce, najtrudniejsza dla niej jest walka z emocjami.
- Kiedy wchodzę w rzeczywistość tego monodramu i w ten tekst, to znowu jestem dzieckiem mojej mamy. Czuję te same do niej pretensje, tą samą miłość, ból, straszliwy żal. Najtrudniejsze jest pokonanie chęci rozpłakania się, pokonanie tego i staranie, żeby tę historię obiektywnie opowiedzieć, żeby ludzie tego wysłuchali - opowiadała Świdowska.

Reżyserem spektaklu jest Piotr Jędrzejas, który podkreślał, że w jego spektaklu nakładają się obie historie - córki i matki.

- Mówiąc szczerze, właśnie relacja matka-córka mnie najbardziej interesuje, to, że tekst Adiny Blady-Szwajger mówi jej córka. Przecież ten tekst mogłaby zagrać inna aktorka, ale dla mnie to niebywałe, że mogę o to poprosić właśnie córkę, zarazem aktorkę. Taki kontekst jest w teatrze właściwie niespotykany - uznał Jędrzejas.

Autorem muzyki do spektaklu jest Michał Górczyński. Scenografię i kostiumy zaprojektował Marcin Chlanda.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj