Trwa ładowanie...
d4opcdz

Spektakl na podstawie prozy Huntera S. Thompsona z Agatą Buzek

d4opcdz
d4opcdz

*Podróż do Las Vegas jako ucieczka od amerykańskiego snu to temat najnowszego spektaklu „Trip 71” w realizacji Studia Teatralnego Koło. Utwór, w którym zagra m.in. Agata Buzek, powstał na kanwie autobiografii pt. Lęk i odraza w Las Vegas amerykańskiego dziennikarza i pisarza kontrkultury lat 60. Huntera S. Thompsona . * - Wszystko, co napisał Thompson , ma podniesiony puls. Jest wariackie i niebezpieczne. Tylko czasem można przyłapać go na przyciszonej intymności. Podoba mi się ten rytm. Podoba mi się jego niepoprawny idealizm. Któregoś dnia przyszedłem do teatru i powiedziałem: musimy to zrobić. Właśnie teraz - opowiadał na poniedziałkowej próbie medialnej reżyser i scenarzysta spektaklu Igor Gorzkowski.

Widzowie zobaczą szereg scen opowiadających o szalonej, bo związanej z psychodelicznymi doświadczeniami po zażyciu narkotyków, podróży Thompsona do Las Vegas (tytułowy ‘trip’ to stan umysłu pod wpływem LSD).
- Czerwony kabriolet z bagażnikiem wypełnionym narkotykami mknie w kierunku Las Vegas, uwożąc dwóch szalonych ludzi do serca amerykańskiego snu - mówił Gorzkowski.

Według niego, bohaterowie spektaklu: Duke i Laslo są uczestnikami serii niezwykłych zdarzeń.
- Spotykają galerię dziwnych ludzkich typów, zamkniętych w małych, prowincjonalnych światkach, ale żyjących nieustanną iluzją ucieczki do czegoś lepszego. Ucieczki od czegoś, od czego - tak naprawdę - uciec się nie da - zauważył reżyser.

Jak zaznaczył, akcja utworu przenosi widzów do 1971 r., co w spektaklu wyraża m.in. barwna scenografia oraz muzyka sprzed prawie czterdziestu lat.
- To był czas wielkich przemian i koniec przeżartych narkotykami hipisowskich lat 60. - dodał reżyser.

d4opcdz

W jego opinii, w warstwie ideowej spektaklu chodzi o aktualny dla współczesnych społeczeństw problem rozczarowania konsumpcyjną rzeczywistością.
- Ameryka i 1971 r. jest dla nas jedynie kostiumem, w który opakowujemy ten spektakl - tłumaczył Gorzkowski.

W przedstawieniu zagra m.in. Agata Buzek, która podkreśliła, że rola w „Trip 71” jest dla niej zupełnie nowym doświadczeniem.
- W spektaklu gram dziesięć różnych ról. Jeszcze nigdy czegoś takiego nie dane mi było spróbować. Przygotowanie, wymyślenie, opanowanie wszystkich tych postaci, a potem tempo zmian, przeistaczania się, wyrazistość, precyzja, jakiej wymaga spektakl - to są naprawdę wielkie wyzwania - powiedziała Buzek.

Jak wyjaśniła, wspólnie z aktorem Bartłomiejem Bobrowskim tworzy rzeczywistość, która otacza głównych bohaterów.
- Musimy więc jednocześnie być wyraziści i natarczywi, ale też pomagać opowiadać ich historię, która jest tematem przedstawienia - dodała Buzek.
W spektaklu zobaczymy ponadto Izabelę Gwizdak, Sławomira Grzymkowskiego i Wiktora Korzeniewskiego.

W trakcie prób do spektaklu aktorzy wspólnie z reżyserem wyjechali na tunezyjską Saharę, by spróbować doświadczyć tego, czym jest pustynia.
- Jedna z kluczowych scen spektaklu rozgrywa się na pustyni. Las Vegas znika, zamienia się na powrót w piasek, z którego to miasto powstało. Widzimy bohaterów jakby bez kostiumu, obnażonych. Pustynia to nie tylko przestrzeń symboliczna. To miejsce emanuje specyficzną atmosferą, wywołuje konkretne odczucia i reakcje. Inaczej słyszymy, inaczej widzimy, inaczej się poruszamy, stąd pomysł wyjazdu na Saharę. To było istotne doświadczenie - wspominał Gorzkowski.

d4opcdz

Premiera „Trip 71” odbędzie się w środę (6 stycznia) w Centralnym Basenie Artystycznym w Warszawie. Kolejne spektakle w czwartek i piątek oraz w połowie lutego.

Hunter S. Thompson był autorem kultowej książki Lęku i odrazy w Las Vegas , burzącej mity amerykańskiego stylu życia. Książka ta została zekranizowana w 1998 r. w filmie pt. „Las Vegas Parano”, w której główną rolę zagrał Johnny Deep. Thompson był też przedstawicielem stylu dziennikarskiego tzw. gonzo, polegającego na pisaniu subiektywnych relacji pomieszanych z elementami fikcji. Thompson pisał m.in. dla “The New York Timesa”, “New York Herald Tribune”, “Rolling Stone” i “Playboya”.

Studio Teatralne Koło jest niezależną grupą teatralną założoną w 1997 r. z inicjatywy studentów Akademii Teatralnej w Warszawie i krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, od 2002 roku działająca w formie stowarzyszenia. Koło tworzą ludzie profesjonalnie zajmujący się teatrem: aktorzy, reżyserzy, producenci. Jego spektakle oparte są głównie na autorskich scenariuszach Igora Gorzkowskiego.

d4opcdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj