Opowieść uzależnionego od alkoholu mężczyzny o opiece nad cierpiącym na schizofrenię kuzynem zwyciężyła w konkursie literackim: „Słowo może ranić, słowo może leczyć”, zorganizowanym w ramach pomocy chorym na schizofrenię - poinformowano we wtorek w Warszawie.
Konkurs zorganizowano w ramach trwającej od maja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi”.
– Niestety aż 70 proc. Polaków uważa, że schizofrenia jest chorobą, której należy się wstydzić i którą trzeba ukrywać. W Polsce istnieje problem napiętnowania chorych psychicznie – powiedział prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Jacek Wciórka.
Prof. Wciórka alarmował, że chorych na schizofrenię nie można dyskryminować i spychać na społeczny margines, gdyż cierpiący chorzy czują się jeszcze bardziej zagrożeni, wyobcowani i trudniej jest ich wyleczyć.
Dr Maria Pałuba ze Stowarzyszenia „Amici di Tworki” tłumaczyła, że poprzez sztukę i literaturę osoby chore - które często nie są w stanie opowiedzieć wprost o tym, co naprawdę czują - otwierają się na świat i próbują nawiązać rozmowę z otoczeniem.
Na konkurs „Słowo może ranić, słowo może leczyć” - na najlepszy esej, reportaż lub opowiadanie o wpływie słowa na życie - nadesłano 256 prac, napisanych przez samych chorych lub przez osoby im bliskie.
Nagrodzono trzy prace: chorującego na alkoholizm Mirosława Jamroża (pierwsze miejsce) o jego opiece nad cierpiącym na schizofrenię kuzynem i o tym, jak jeden słaby człowiek może dać siłę drugiemu słabemu człowiekowi; Lilianny Boryckiej (drugie miejsce) oraz Marka Goszczko (trzecie miejsce).
Konkurs „Słowo może ranić, słowo może leczyć” na najlepszy ogłoszono w ramach kampanii edukacyjnej „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi”, mającej na celu pomoc w integracji cierpiących na tę chorobę ze społeczeństwem. Kampania, zainicjowana przez Światowe Towarzystwo Psychiatryczne (WPA), realizowana jest w Polsce od 1999 roku pod nadzorem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przy współpracy z WPA i Światową Organizacją Zdrowia (WHO).
Zwieńczeniem kampanii staną się przypadające na niedzielę 18 września ogólnopolskie obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Obchody odbędą się pod hasłem: „Słowa tworzą rzeczywistość. Stop stygmatyzacji słowem”. W ponad 30 miastach Polski organizowane będą m.in. festyny, koncerty, wystawy prac osób chorujących na schizofrenię.
Na schizofrenię cierpi na świecie około 24 milionów ludzi, w Polsce - ok. 400 tysięcy. To choroba przewlekła, wymagająca wieloletniego leczenia farmakologicznego. Najczęściej pojawia się u ludzi młodych, między 20. a 30. rokiem życia. Przyczyny choroby nie są znane.
Objawem schizofrenii jest dezintegracja osobowości. Chorzy wycofują się w świat swoich wewnętrznych przeżyć, zatracając psychiczny kontakt ze światem zewnętrznym. Typowe dla schizofrenii są omamy, urojenia, rozkojarzenie myślenia, kryzysy tożsamości, stany silnego napięcia emocjonalnego, gwałtowne zmiany motywów postępowania, zobojętnienie.(