Trwa ładowanie...

Słowo, które leczy

Słowo, które leczyŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

Opowieść uzależnionego od alkoholu mężczyzny o opiece nad cierpiącym na schizofrenię kuzynem zwyciężyła w konkursie literackim: „Słowo może ranić, słowo może leczyć”, zorganizowanym w ramach pomocy chorym na schizofrenię - poinformowano we wtorek w Warszawie.

Konkurs zorganizowano w ramach trwającej od maja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi”.

– Niestety aż 70 proc. Polaków uważa, że schizofrenia jest chorobą, której należy się wstydzić i którą trzeba ukrywać. W Polsce istnieje problem napiętnowania chorych psychicznie – powiedział prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Jacek Wciórka.

Prof. Wciórka alarmował, że chorych na schizofrenię nie można dyskryminować i spychać na społeczny margines, gdyż cierpiący chorzy czują się jeszcze bardziej zagrożeni, wyobcowani i trudniej jest ich wyleczyć.

d28vbtj

Dr Maria Pałuba ze Stowarzyszenia „Amici di Tworki” tłumaczyła, że poprzez sztukę i literaturę osoby chore - które często nie są w stanie opowiedzieć wprost o tym, co naprawdę czują - otwierają się na świat i próbują nawiązać rozmowę z otoczeniem.

Na konkurs „Słowo może ranić, słowo może leczyć” - na najlepszy esej, reportaż lub opowiadanie o wpływie słowa na życie - nadesłano 256 prac, napisanych przez samych chorych lub przez osoby im bliskie.

Nagrodzono trzy prace: chorującego na alkoholizm Mirosława Jamroża (pierwsze miejsce) o jego opiece nad cierpiącym na schizofrenię kuzynem i o tym, jak jeden słaby człowiek może dać siłę drugiemu słabemu człowiekowi; Lilianny Boryckiej (drugie miejsce) oraz Marka Goszczko (trzecie miejsce).

Konkurs „Słowo może ranić, słowo może leczyć” na najlepszy ogłoszono w ramach kampanii edukacyjnej „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi”, mającej na celu pomoc w integracji cierpiących na tę chorobę ze społeczeństwem. Kampania, zainicjowana przez Światowe Towarzystwo Psychiatryczne (WPA), realizowana jest w Polsce od 1999 roku pod nadzorem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przy współpracy z WPA i Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

d28vbtj

Zwieńczeniem kampanii staną się przypadające na niedzielę 18 września ogólnopolskie obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Obchody odbędą się pod hasłem: „Słowa tworzą rzeczywistość. Stop stygmatyzacji słowem”. W ponad 30 miastach Polski organizowane będą m.in. festyny, koncerty, wystawy prac osób chorujących na schizofrenię.

Na schizofrenię cierpi na świecie około 24 milionów ludzi, w Polsce - ok. 400 tysięcy. To choroba przewlekła, wymagająca wieloletniego leczenia farmakologicznego. Najczęściej pojawia się u ludzi młodych, między 20. a 30. rokiem życia. Przyczyny choroby nie są znane.

Objawem schizofrenii jest dezintegracja osobowości. Chorzy wycofują się w świat swoich wewnętrznych przeżyć, zatracając psychiczny kontakt ze światem zewnętrznym. Typowe dla schizofrenii są omamy, urojenia, rozkojarzenie myślenia, kryzysy tożsamości, stany silnego napięcia emocjonalnego, gwałtowne zmiany motywów postępowania, zobojętnienie.(

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj