Trwa ładowanie...

Słowacja. Tradycje wigilijne

Słowacja. Tradycje wigilijneŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Najpiękniejsze święta na Słowacji mają wiele różnych nazw. Oficjalnie wieczór 24. grudnia, ze względu na bogato zastawione stoły, przez Słowaków powszechnie jest nazywany szczodrym.

‘Wigilija’ i ‘wilija’ to wyrazy znane tylko w wschodniej i częściowo w środkowej Słowacji. Pochodzą od łacińskiego słowa ‘wigilia’, co oznacza wieczór przed świętem.

d29coz4

Uroczyste świętowanie wieczorem przed dniem świątecznym Kościół zapożyczył z tradycji żydowskiej, bo dla Żydów dzień zaczyna się poprzedzającym wieczorem.

W przeważnie ewangelickich wsiach środkowej Słowacji najczęściej używa się pojęcia ‘wieczór gwiaździsty’, a także ‘postny’, ‘poszczący’ i ‘święty wieczór’.

Na Zemplinie, czyli w południowo-wschodniej Słowacji, wigilię najczęściej określają wyrazem ‘kraczun’, który znany jest m.in. w języku ukraińskim, węgierskim, rumuńskim i bułgarskim. Jego pochodzenie wywodzi się od starosłowiańskiego wyrazu opisującego coraz krótsze dni, albo od łacińskiego ‘creatio’, czyli narodzenie.

W wioskach zamieszkałych przez Słowaków pochodzenia niemieckiego wigilię nazywają ‘Winnachten’, w północno-wschodniej Słowacji ‘godami’, a w okolicach Trenczyna to po prostu ‘święto’.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj