Trwa ładowanie...

Słowa warte ocalenia. Kto zna?

Głosowanie na polskie wyrazy, które warto ocalić od zapomnienia, organizuje Biblioteka Śląska w Katowicach. Akcja "Ocalimy od zapomnienia" odbędzie się w czwartek, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.  

Słowa warte ocalenia. Kto zna?Źródło: Thinkstock
d1l1wlh
d1l1wlh

Głosowanie na polskie wyrazy, które warto ocalić od zapomnienia, organizuje Biblioteka Śląska w Katowicach. Akcja "Ocalimy od zapomnienia" odbędzie się w czwartek, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

"Kto pamięta dzisiaj, że +gorzeć+ niegdyś znaczyło palić się płomieniem, na koguta mówiono +kur+, a o biedaczce - +nieboga+? Komu brakuje +pociotków+, +stryjenki+, +wujenki+ czy popularnego wyrażenia +zzuć+ (zdjąć) buty? W niepamięć powoli odchodzi +sień+, +polano+, a nawet +proca+. Może warto niektóre z tych wyrazów ocalić od zapomnienia?" - proponuje Biblioteka Śląska.

W czwartek 21 lutego podczas Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Bibliotece Śląskiej przygotowany zostanie specjalnie oznakowany punkt, gdzie czytelnicy i mieszkańcy Katowic będą mogli zgłaszać tam wyrazy, które warto zachować, uratować od zapomnienia. Najciekawsze propozycje zostaną zamieszczone na stronie internetowej Biblioteki Śląskiej; spośród nich internauci wybiorą słowa warte ocalenia.

Każdy z uczestników głosowania otrzyma w prezencie książkę polskiego autora.

Obchodzony 21 lutego pod patronatem UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na problem wymierania języków. Data upamiętnia wydarzenia z 21 lutego 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego - bengalskiego - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj