Trwa ładowanie...

Słoneczny Almodóvar

Słoneczny AlmodóvarŹródło: Inne
d49uqmu
d49uqmu

Ukazała się książka Ewy Mazierskiej Słoneczne kino Pedra Almodóvara.

Pierwsza w Polsce monografia twórczości jednego z najbardziej popularnych i najczęściej nagradzanych reżyserów filmu europejskiego.

Jakie jest kino Almodóvara? Z jednej strony przejaskrawione, wulgarne i ekshibicjonistyczne, z drugiej – subtelne, ciepłe, nostalgiczne. Hiszpański reżyser lubuje się w historiach melodramatycznych oraz tych z pogranicza życiowego prawdopodobieństwa. Jako typowy postmodernista, świat postrzega przez soczewki kamery filmowej i pryzmat ekranu telewizyjnego.

Ewa Mazierska jest krytykiem filmowym. Od 1994 roku mieszka w Wielkiej Brytanii, pracuje jako wykładowca w University of Central Lancashire w Preston. Jest autorką książek Człowiek wobec kultury: James Ivory i jego filmy (1999), Uwięzienie w teraźniejszości i inne postmodernistyczne stany: Twórczość Wong Kar-Waia (2000), From Moscow to Madrid: European Cities, Postmodern Cinema, Dreams and Diaries: The Cinema of Nanni Moretti (2004, obie książki napisane wspólnie z Laurą Rascaroli), Women in Polish Cinema (2006, z Elżbietą Ostrowską), Polish Postcommunist Cinema (2007). Współredagowała Relocating Britishness (2004).

Słoneczne kino Pedra Almodóvara ukazało się nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

d49uqmu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49uqmu