Na Litwie jest więcej osób, które popierają zasadę poprawnego zapisu nazwiska przedstawicieli mniejszości narodowych, niż tych, które się temu sprzeciwiają.
Jak wynika z opublikowanego we środę sondażu przeprowadzonego przez spółkę RAIT na zamówienie agencji informacyjnej BNS, 46,6 proc. mieszkańców Litwy popiera możliwość zapisu w dokumentach litewskich nazwisk przedstawicieli mniejszości narodowych, w tym Polaków, w formie oryginalnej.
Sprzeciwia się temu 30,3 proc. respondentów, a 23 proc. nie ma zdania.
Wśród popierających poprawność zapisu nazwiska dominują Polacy mieszający na Litwie. Według sondażu, jest ich 75 proc. Możliwość zapisu nazwiska w formie oryginalnej popiera 43,1 proc. Litwinów, a 33,2 proc. Litwinów jest temu przeciwna.
Sondaż został przeprowadzony w daniach 7-19 maja. Wzięły w nim udział 1032 osoby.
Parlament Litwy odrzucił 8 kwietnia rządowy projekt ustawy o pisowni nazwisk, który m.in. zezwalał litewskim Polakom na zgodny z polskimi zasadami językowymi zapis nazwiska w litewskich paszportach.Przyjęto za to w pierwszym czytaniu alternatywny projekt ustawy, który przewiduje poprawny zapis nazwiska jedynie jako uzupełniający, na dalszych stronach paszportu.
Litewskie ministerstwo sprawiedliwości zaproponowało wstrzymanie się z rozpatrywaniem projektu ustawy o pisowni nazwisk do czasu podjęcia decyzji w tej sprawie przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Decyzja Trybunału ma zapaść jesienią.