Trwa ładowanie...

Śmierć Wł. Sikorskiego – wypadek czy zamach?

Śmierć Wł. Sikorskiego – wypadek czy zamach?Źródło: Inne
dc9s4uy
dc9s4uy

Wypadek czy zamach? Spór na temat przyczyny śmierci Władysława Sikorskiego toczy się już ponad sześćdziesiąt lat, odkąd z Morza Śródziemnego wyłowiono ciało generała i osób towarzyszących mu w jego ostatnim locie.

Do niedawna jednak badacze, nadaremnie czekając na odtajnienie materiałów archiwalnych, które mogłyby zapewne wiele wyjaśnić, skazani byli głównie na domysły i – jak zwolennik tezy zamachu brytyjski historyk David Irving – mogli się poważyć jedynie na zawoalowane sugestie.

* Tadeusz A. Kisielewski , pisząc tę pierwszą po wielu latach książkę poświęconą katastrofie w Gibraltarze, oparł się na niepublikowanych dotychczas źródłach* i nowych analizach – w tym na materiałach z przebogatego archiwum czeskiego historyka prof. Valenty i komputerowej symulacji lotu liberatora Sikorskiego przeprowadzonej na Politechnice Warszawskiej.

Jaki obraz wyłania się z tych badań? Katastrofa ta w żadnym razie nie mogła być skutkiem wypadku, a co więcej – badania pozwoliły zawęzić krąg podejrzanych i częściowo odtworzyć bieg wydarzeń, które doprowadziły do śmierci premiera rządu polskiego na wychodźstwie. Autor z pełnym przekonaniem stwierdza, że Władysław Sikorski zginął w zamachu.

Tadeusz A. Kisielewski jest absolwentem Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1979 roku pracował w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych, zajmuje się geopolityką i geostrategią. Jest autorem książek Nowy konflikt globalny, Rosja – Chiny – NATO. Średnioterminowe perspektywy rozwoju sytuacji geostrategicznej, Imperium Americanum? Międzynarodowe uwarunkowania sprawowania hegemonii.

Patronat medialny nad książką objęła Wirtualna Polska.

dc9s4uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc9s4uy