Trwa ładowanie...
04-11-2016 11:36

Słuchacze radiowej ''Trójki'' krytykują autora nowej audycji o książkach

Po szesnastu latach współpracy z Programem III Polskiego Radia decyzję o odejściu podjął Michał Nogaś, dziennikarz znany z audycji poświęconej literaturze „Z najwyższej półki” czy „Radiowego domu kultury”. Jego miejsce zajął szef TVP Kultura Mateusz Matyszkowicz (na zdjęciu). Pierwszy występ nowego prowadzącego spotkał się z krytyką wielu słuchaczy.

Słuchacze radiowej ''Trójki'' krytykują autora nowej audycji o książkachŹródło: PAP
d2dx1s4
d2dx1s4

Po szesnastu latach współpracy z Programem III Polskiego Radia decyzję o odejściu podjął Michał Nogaś, dziennikarz znany z audycji poświęconej literaturze „Z najwyższej półki” czy „Radiowego domu kultury”. Jego miejsce zajął szef TVP Kultura Mateusz Matyszkowicz (na zdjęciu). Pierwszy występ nowego prowadzącego spotkał się z krytyką wielu słuchaczy.

Michał Nogaś, członek radiowej Grupy ds. Kultury EBU i dziennikarz specjalizujący się w literaturze na antenie Programu III Polskiego Radia („Z najwyższej półki”, „Trójkowy znak jakości”, „Radiowy dom kultury” i „Literackie biuro śledcze”) po raz ostatni poprowadził swoją audycję „Z najwyższej półki” 30 października. Jego gościem był Marlon James, zeszłoroczny zdobywca Nagrody Bookera za książkę "Krótka historia siedmiu zabójstw".

Dziś Mateusz Matyszkowicz zadebiutował na antenie „Trójki” audycją „Czarnoksiążnik”. W nagranej wcześniej rozmowie przepytywał Annę Herbich, autorkę książki "Dziewczyny z Solidarności". Prowadzący poranek Wojciech Mann, który wcześniej dowcipnie komentował recenzje Nogasia, jedynie zapowiedział "Czarnoksiążnika". Nowy format nie spodobał się słuchaczom, bo na Facebooku Programu III PR zaroiło się od nieprzychylnych wpisów (zachowaliśmy oryginalną pisownię):

- Za to jest "czarnoksiążnik"... ciekawe, kuria się zgodziła na czary antenowe? Prowadzący straszny jak nazwa audycji, politruki na stanowiskach.

- Czy nowi "Redaktorzy" umieją znaleźć książkę, film o czymś innym niż ruch opozycyjny w latach 45-89 albo ciężkim życiu w okresie II wś? Rozumiem, to ważne sprawy, ale świat się na tym nie kończy. Drodzy Redaktorzy, jeśli mówicie o historii, świat istniał też przed II Wojną Światową, a jeśli mówicie o ciekawych osobach - ciekawymi osobami są też ludzie którzy zajmowali się czymś innym niż zwalczaniem komunistów.

d2dx1s4

- To jest nie do zniesienia...jak można zastąpić rozmowę panów Nogasia i Manna ta "czarną dziurą" bez polotu.Gdzie szacunek dla słuchaczy?

- Po wysłuchaniu Czarnoksiężka z całą brutalnością widać jaką stratą jest odejście Nogasia - "audycja" nagrana a nie na żywo, a jakość duuuużo poniżej Z najwyższej półki  

- A ja słuchałam właśnie "Czarnoksiążnika", postanowiłam dać szansę... Powiem tyle: biedne książki nie są winne temu, że opowiada się o nich w tak całkowicie bezpłciowy sposób(kwestia dotyczy obojga redaktorów). Dyrekcjo, pamiętaj jedno - trzy lata miną nim się wszyscy obejrzymy. O ile wierzę, że Trójka się odrodzi trochę niczym feniks z popiołów, nie mam takiej pewności do Was samych... #kogonieslychac

- Świetny ten nowy człowiek w porannej audycji! Głos i charyzma na poziomie p. Lisickiego, z takimi redektorzynami to długo nie pociągniecie. 100% powagi, zero interakcji z słuchaczami i z Panem Wojtkiem. Czy o to chodzi w porannych audycjach, mających na celu rozbudzenie i pozytywne nastawienie człowieka do nowego dnia? Nie sądzę. #kogonieslychac

d2dx1s4

Na zdjęciu: Michał Nogaś

(img|697591|center)

Facebookowy profil radiowej „Trójki” jest także pełen negatywnych komentarzy słuchaczy niezadowolonych z odejścia Nogasia i innych dziennikarzy stacji. Swój sprzeciw słuchacze wyrażają wpisami opatrzonymi tagiem #kogoniesłychać. Wpisy tej treści pojawiają się pod każdą informacją opublikowaną na profilu, niezależnie, czy wiadomość dotyczy programów literackich, czy też nie.

d2dx1s4

Mateusz Matyszkowicz to filozof, eseista i krytyk literacki. Szef TVP Kultura, który w latach 2013-2016 był redaktorem naczelnym kwartalnika "Fronda Lux" oraz prowadził program "Literatura na trzeźwo" w Telewizji Republika. Wydał m.in. "Śmierć rycerza na uniwersytecie" oraz tłumaczenie i komentarz do "De regno" Św. Tomasza z Akwinu.

*Dobra literatura ma dla niego coś chuligańskiego w sobie - burzy schemat i wytrąca z równowagi. Dlatego swój program w TVP Kultura nazwał "Chuliganem literackim". Teraz Chuligan trafia także do radiowej Trójki”* - czytamy na stronie radiowej stacji.

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj