Trwa ładowanie...

„Śluby panieńskie” w październiku w kinach

„Śluby panieńskie” w październiku w kinachŹródło: Książki WP
dn5yaiy
dn5yaiy

Ekranizacja Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry , w reżyserii Filipa Bajona, trafi do kin 8 października. W obsadzie filmu są m.in. Borys Szyc, Maciej Stuhr i Marta Żmuda-Trzebiatowska.

Zgodnie z intencją reżysera, film ma być próbą współczesnego odczytania wspaniałej sztuki, jak również odkrycia w niej ścieżek współczesnej psychologii i erotyki.

Historia Klary i Anieli, które postanowiły nigdy nie wyjść za mąż, oraz starających się o ich

względy mężczyzn, ukaże m.in. dylematy współczesnych młodych kobiet.

Bohaterów komedii grają w filmie: Borys Szyc (Albin), Maciej Stuhr (Gustaw), Anna Cieślak (Aniela), Marta Żmuda-Trzebiatowska (Klara), Edyta Olszówka (pani Dobrójska) i Robert Więckiewicz (Radost). W obsadzie są też Andrzej Grabowski (w roli ojca Klary) i Wiktor Zborowski (służący Jan).

dn5yaiy

Utwór Śluby panieńskie po raz pierwszy wystawiono w 1833 r. we Lwowie. Intryga zawiązuje się, gdy starsi państwo - Radost i pani Dobrójska - postanawiają doprowadzić do małżeństwa bratanka Rodosta - Gucia, z Anielą - córką Dobrójskiej.

Gucio, inteligentny trzpiot i wesołek, ceni głównie dobrą zabawę i nie myśli o poważnym związku z kobietą. Aniela to z kolei wzór cnót niewieścich - uczuciowa, rozsądna i wrażliwa. Dwoje pozostałych młodych bohaterów to Klara i Albin. Klara - błyskotliwa, sprytna, niepokorna i złośliwa - igra z miłością egzaltowanego Albina, będącego parodią bohatera werterowskiego. Dziewczęta zawierają porozumienie: postanawiają nie wychodzić za mąż, a zamiast tego dręczyć adorujących je mężczyzn obojętnością i chłodem.

Zdjęcia do filmu Filipa Bajona kręcono m.in. na terenie skansenu w Suchej koło Węgrowa (Mazowsze). Scenariusz, na podstawie utworu Fredry , napisali wspólnie Bajon i Marzena Mróz.

Do najbardziej znanych cytatów ze * Ślubów panieńskich* Fredry należą: „Znam dobrze mężczyzn, ten ród krokodyli/Co się tak czai, tak układa snadnie/By zyskać ufność i zdradzić po chwili”, „Nie kochaj [...] tak czule, a będziesz kochany” oraz „Miłość jest jedna, udawań tysiące”.

Reżyser Filip Bajon ma w dorobku m.in. ekranizację Przedwiośnia Stefana Żeromskiego (2001r.).

dn5yaiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn5yaiy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj