Trwa ładowanie...

Słodko przez cały rok! Najpyszniejsze przepisy na cztery pory roku

Najsłodsza blogerka kulinarna, Dorota Świątkowska, powraca z kolejną porcją przepisów na najlepsze wypieki. "Moje wypieki na 4 pory roku” wydane przez Egmont to zbiór kilkudziesięciu pomysłów na słodkości odpowiednie na każdą porę roku.

Słodko przez cały rok!  Najpyszniejsze przepisy na cztery pory rokuŹródło: Materiały prasowe
d1zsdt6
d1zsdt6

To już piąty tytuł w kolekcji autorki bloga mojewypieki.com. Książka dostępna w księgarniach Empik na terenie całego kraju oraz na stronie Egmont.pl.

Tym razem mistrzyni wypieków zebrała przepisy, dzięki którym łasuchować będzie można przez okrągłe dwanaście miesięcy! „Moje wypieki na 4 pory roku” to gratka nie tylko dla tych, którzy dotychczasowe książki i bloga autorki mają w małym palcu, ale i dla wszystkich tych, którzy poszukują pysznej inspiracji na co dzień. Propozycje wypieków zadowolą zarówno doświadczonych cukierników, jak również tych zupełnie początkujących. Autorka zadbała o to, by każdy znalazł tu pomysł na deser odpowiedni do swoich umiejętności kulinarnych i gustów. W książce znajdują się najpopularniejsze przepisy z bloga m.in.:

- kostka Truskawkowe Pole
- Malinowa Chmurka
- tort Mojito
- Pijana Śliwka

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

WIOSNA obfituje w ciasta radosne, lekkie i… zielone. Przez całe LATO kuchnia pachnie na zmianę truskawkowo, malinowo, poziomkowo, jagodowo… JESIENIĄ wypieki nabierają całkiem nowego smaku. Dalej sięgamy po letnie owoce, ale wprowadzamy też do menu świeże śliwki, jabłka, dynię, zbieramy pierwsze orzechy. ZIMĄ spiżarnia jest pełna zapasów, a my nie przestajemy korzystać z dóbr przygotowanych latem. Do wypieków włączamy cynamon, przyprawy korzenne, ciasta podajemy z kubkiem kakao lub mlekiem i miodem. – pisze we wstępie do książki Dorota Świątkowska. Ta książka będzie Ci towarzyszyła przez okrągły rok. – dodaje.

d1zsdt6

Wśród wiosennych przepisów znajdują się pomysły przede wszystkim na ciasta zielone i … rześkie, wśród których królują cytrusy i owoce tropikalne. To zdecydowanie sezon na lekkie jak puch serniki, puszyste babki oraz delikatne desery i torty. Lato to sezon na rodzime owoce i szybkie ciasta bez pieczenia. To też czas deserów lodowych, babeczek dekorowanych porzeczkami, czy agrestem i serników na zimno. Na jesień Dorota Świątkowska proponuje pachnące jabłeczniki i placuszki z dodatkiem dyni. Znajdziecie tu też pomysły na szybkie ciasta czekoladowe i wypieki ze śliwkami. Zima to czas na aromatyczne przyprawy korzenne i nieco bardziej skomplikowane wypieki. To też okazja do wykorzystania podczas pieczenia przetworów przygotowanych latem. Dajcie się oczarować pomarańczowym babeczkom z makiem i białą czekoladą. Spróbujcie upiec kokosowy torcik bezowy i tort opium, a zima okaże się być całkiem przyjemną i słodką porą roku.

Autorką książki jest Dorota Świątkowska, założycielka bijącego rekordy popularności bloga mojewypieki.com. Niepoprawna optymistka, kolekcjonerka literatury kulinarnej i spełniona mama dwóch nastolatek. To jej kolejna książka z najsłodszymi pomysłami na domowe wypieki.

Przykładowy przepis z ksiązki: Baci di dama
Baci di dama to włoskie „całuski”, składane ciasteczka maślane z orzechami laskowymi, złączone w słodkim pocałunku nadzieniem czekoladowym.
Odwieczne połączenie orzechów laskowych i czekolady, które chyba nie może
się znudzić. To proste do wykonania, bardzo kruche, rozpływające się
w ustach ciasteczka. Tradycyjnie do ich wypieku używa się równych ilości
orzechów, masła i mąki. Oryginalne baci di dama są pieczone z dodatkiem
migdałów, ale często i w samych Włoszech spotykane są właśnie z orzechami
laskowymi. Nie dziwi to wcale, biorąc pod uwagę, jak bardzo Włosi kochają nutellę.

Składniki (22 sztuki)
• 150 g orzechów laskowych
• 150 g mąki pszennej
• 150 g zimnego i pokrojonego w kostkę masła
• 100 g drobnego cukru do wypieków
• 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
• szczypta soli
Ponadto
• 70 g deserowej czekolady, posiekanej

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Wykonanie ciasteczek:
Orzechy laskowe podrumienić (podprażyć) na suchej patelni lub w piekarniku (w temperaturze 180º),
mieszając od czasu do czasu, by się nie przypaliły. Obrać z brązowych skorek. Obrane i wystudzone orzechy zmielić na mąkę. Uwaga: nie miksować zbyt długo, by nie zamienić orzechów w pastę, a następnie masło orzechowe.
Do zmielonych orzechów dodać pozostałe składniki i zmiksować do otrzymania zwartej kuli kruchego
ciasta (ciasto będzie się wydawało dość tłuste). W przypadku braku malaksera można ciasto wyrobić
ręcznie: masło posiekać z mąką i orzechami do otrzymania kruszonki, dodać pozostałe składniki i szybko wyrobić, uformować kulę. Włożyć do lodówki na godzinę.
Ciasto wyjąć z lodówki i, odrywając małe kawałki, formować z nich kulki (11-gramowe), układać
na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Powinny powstać 2 blachy z ciastkami. Włożyć je do lodówki na 2–3 godziny.
Piec w temperaturze 170ºC około 16 minut, najlepiej z termoobiegiem. Wyjąć, wystudzić na blaszce.
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, następnie odstawić do lekkiego zgęstnienia.
Na jedno z ciasteczek nakładać małą porcję czekolady (np. za pomocą rękawa cukierniczego z odciętą
końcówką lub łyżeczki) i sklejać z drugim. Odkładać do zastygnięcia czekolady.
Przechowywać w szczelnym pojemniku do 7 dni.

d1zsdt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zsdt6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj