Trwa ładowanie...

Śląski Wawrzyn Literacki dla Zbigniewa Białasa za "Korzeńca"

"Korzeniec" Zbigniewa Białasa wygrał plebiscyt czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2011. W czwartek w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie nagrody w konkursie Śląski Wawrzyn Literacki

Śląski Wawrzyn Literacki dla Zbigniewa Białasa za "Korzeńca"Źródło: "__wlasne
d1a3mn3
d1a3mn3

" Korzeniec " Zbigniewa Białasa wygrał plebiscyt czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2011. W czwartek w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie nagrody w konkursie Śląski Wawrzyn Literacki.

Pochodzący z Sosnowca autor " Korzeńca " Zbigniew Białas jest anglistą, profesorem nauk humanistycznych, prozaikiem i tłumaczem. Jego zawierająca wątek sensacyjny powieść zyskała dużą popularność w regionie. W Sosnowcu wymyślono grę miejską na podstawie jej fabuły, a miejscowy Teatr Zagłębia przygotował sceniczną adaptację powieści.

Osadzona w realiach Sosnowca sprzed blisko stu lat powieść historyczno-obyczajowa " Korzeniec " jest w zamyśle autora pierwszym tomem kronik sosnowieckich - pierwsza jej część obejmuje lata 1913-1914, a jednym z jej bohaterów jest Alojzy Korzeniec.

Autor wyjaśnia, że inspiracją do napisania powieści był odkryty przez przypadek kafelek umieszczony w posadzce sosnowieckiego domu. "Szedłem ulicą Żytnią w Sosnowcu i ujrzałem drzwi otwarte w jednej z kamienic. Wtedy zobaczyłem kafelek z napisem: "A.Korzeniec, Sosnowice". Zastanowiło mnie, dlaczego "Sosnowice". Sięgnąłem więc do starszych opracowań i okazało się, że tak nazywał się wcześniej Sosnowiec. Po I wojnie światowej funkcjonowały dwie nazwy i mieszkańcy nie wiedzieli, którą wybrać, dlatego Polska Akademia Nauk musiała się w tej sprawie wypowiedzieć"- powiedział PAP Białas.

d1a3mn3

Kamienica, w której Białas odkrył kafelek, stała się - jak to ujął autor książki - "miejscem kultowym". Jak dotąd udało się m.in. ustalić, że "A.Korzeniec" to nazwisko producenta. "Kafelek jest pod ochroną mieszkańców kamienicy, którzy na noc zamykają sień. Mam nadzieję, że stamtąd nie zniknie, a może kiedyś trafi do muzeum" - dodał autor nagrodzonej książki.

W przygotowaniu jest już druga część kronik. Będzie rozgrywać się również w ciągu jednego roku, tym razem od 11 listopada 1918 roku do daty ślubu aktorki Poli Negri z hrabią Eugeniuszem Dąmbskim z Sosnowca. Ślub odbył się 5 listopada 1919 roku. Małżeństwo przetrwało rok.

Nagroda pod nazwą Śląski Wawrzyn Literacki przyznawana jest od 13 lat. Zwycięzcę wybierają spośród nominowanych książek czytelnicy Biblioteki Śląskiej - największej w regionie książnicy. W tym roku nominowanych w plebiscycie było dziewięć pozycji.

Oprócz sosnowieckiej powieści do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki 2011 nominowano również książki: Adama Zagajewskiego " Lekka przesada ", Janusza Szubera " Powiedzieć. Cokolwiek ", Andrzeja Franaszka " Miłosz. Biografia ", Bogusławy Latawiec "Gdyby czas był ziemią",* Tadeusza Konwickiego* "W pośpiechu" , Marka
Bińczyka
"* Książka twarzy", Aleksandra Fiuta "Z Miłoszem** " oraz **Radosława Kobierskiego *"Drugie ja".

d1a3mn3

W ubiegłorocznym plebiscycie zwyciężyła książka "Lajerman" Aleksandra Nawareckiego. Lajerman to po śląsku kataryniarz; krytycy określali tę książką jako "świetnie napisaną opowieść o Śląsku" i "śląską książkę o śląskich sprawach".

Śląski Wawrzyn Literacki to inicjatywa działającego przy Bibliotece Śląskiej Klubu Dobrej Książki - grupy miłośników współczesnej literatury. Krytycy literaccy, autorzy, wydawcy, ale również młodzież korzystająca ze zbiorów śląskiej książnicy raz w miesiącu dyskutują o nominowanych książkach. Zwycięzcę wybierają w plebiscycie wszyscy czytelnicy biblioteki.

d1a3mn3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a3mn3