W podróż po Lubelszczyźnie śladami znanego pisarza żydowskiego i noblisty, Isaaca Bashevisa Singera wyruszyli z Lublina młodzi ludzie z Akademii Obywatelskiej, działającej w Lublinie.
Odwiedzą miejscowości, w których żył i o których pisał. Będą przypominać mieszkańcom twórczość pisarza oraz poznawać historię tych miejsc.
Autobusem z napisem „Śladami Singera podróżuje 14 osób. Odwiedzą 10 miejscowości, m.in. Goraj, Biłgoraj, Chełm, Piaski, Bychawę, Tyszowce, Frampol.
W każdej z miejscowości młodzi spędzą po kilka dni. Będą się zwiedzać m.in. żydowskie cmentarze, pomniki, miejsca pamięci.
– Chcemy odnaleźć, zrozumieć i jakoś utrwalić, ocalić od zapomnienia, wielokulturową historię tych miejsc – dodała Kołodyńska.
W odwiedzanych miasteczkach młodzież chce zbudować mapy pamięci.
– Mamy przygotowane duże płyty pilśniowe, na których przy pomocy mieszkańców będziemy rysować ulice i oznaczać ważne miejsca i budynki, także te już nieistniejące, ważne w historii tych miejscowości – powiedział Igor Kalbarczyk.
Podróż potrwa do 15 sierpnia. Jej efekty mają być opublikowane w specjalnej książce.
Akademię Obywatelską, powstałą przy lubelskim Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN, tworzą wolontariusze, głównie studenci, którzy podejmują różne działania dotyczące historii, kultury, ekologii, edukacji. W ubiegłym roku w 25. rocznicę powstania „Solidarności” pojechali do wielu miejsc w kraju specjalnym wagonem, oznakowanym jako wagon.lublin.pl, i prezentowali materiały, dokumenty oraz nagrania o Lubelskim Lipcu 1980 – fali strajków w zakładach Lubelszczyzny, poprzedzających protesty na Wybrzeżu.