Trwa ładowanie...
turcja
26-11-2010 17:10

Skrytykował islam, nie weźmie udziału w festiwalu literackim

Skrytykował islam, nie weźmie udziału w festiwalu literackimŹródło: AFP
d1cekqe
d1cekqe

Laureat Literackiej Nagrody Nobla V. S. Naipaul wycofał się z uczestnictwa w festiwalu literackim w Stanbule po tym, jak tureccy pisarze zagrozili bojkotem spotkania, ponieważ nie akceptują krytyki islamu, której dopuścił się noblista ponad dziesięć lat temu.

Uwagę na temat islamu poczynił Naipaul w Londynie podczas promocji jednej ze swoich książek. Pisarz przyrównał wówczas islam do kolonializmu i uznał, że konwersja na islam przynosi katastrofalne skutki: konwertyci chcą zanegować swoją przeszłość i zniszczyć swoje korzenie.

Dyskusja na temat wizyty Naipaula rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu, gdy poeta i filozof Hilmi Yavuz ogłosił, że zaproszenie noblisty do Turcji jest przejawem braku szacunku dla islamu. Temat został podchwycony przez tureckie media.

- Byłem pewny, że obecność Naipaula na festiwalu i prezentowanie szerokiego spektrum opinii spotka się z pozytywnymi reakcjami - powiedział Ahmet Kot, dyrektor literacki festiwalu.

d1cekqe

* Vidiadhar Surajprasad Naipaul urodził się w 1932 roku w Trynidadzie, jako potomek indyjskich emigrantów.* Jako 18-latek wyjechał na studia do Oksfordu, ale kraj dzieciństwa pozostał najbardziej ulubioną scenerią jego powieści. Pracował w latach 50. jako wolny strzelec w BBC, wiele podróżował po świecie. Ostatecznie osiadł w Anglii. Naipaul zaczynał od powieści na temat brytyjskiej kolonii w Trynidadzie i Tobago: Masażysta cudotwórca (1957) i Wybory w Elwirze (1958). Międzynarodowy rozgłos zyskał dzięki powieści Dom pana Biswasa (1961), opisującej Anglię z perspektywy przybysza z kolonii. Niektóre dzieła, np. Partyzanci (1975) czy Zakręt rzeki (1980) mają charakter polityczny. Literatura faktu i eseistyka zajmują równie ważne miejsce w twórczości Naipaula co beletrystyka.

d1cekqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cekqe