Trwa ładowanie...
list
10 czerwca 2010, 15:08

Skradziony list Kartezjusza wrócił do Francji

Skradziony list Kartezjusza wrócił do FrancjiŹródło: AP
d1j54uy
d1j54uy

Skradziony ponad 150 lat temu list francuskiego filozofa Kartezjusza , wrócił w tym tygodniu do Francji. List odnaleziono za pomocą... wyszukiwarki Google – informuje serwis Discovery News.

Kartezjusz, jeden z największych filozofów epoki nowożytnej, napisał w 1641 r. list do swojego przyjaciela i wydawcy Marina Mersenne'a. W połowie XIX w. dokument został skradziony i na 150 lat słuch o nim zaginął.

Niedawno natrafiono na niego w bibliotece college'u w Pensylwanii. Co ciekawe, list udało się odnaleźć dzięki wyszukiwarce Google.

- Jestem oczywiście nieco zdziwiony tym, jak łatwo można to było zrobić, siedząc pewnego wieczoru w domu, przed własnym komputerem - opowiada holenderski znawca Kartezjusza Erik-Jan Bos, który odnalazł skradziony list.

Kradzieży dokonał Guglielmo Libri, profesor matematyki we Francji w XIX w., który zajmował się również kwerendą w archiwach. Podejrzewa się go o kradzież tysięcy dokumentów i listów, a następnie sprzedawanie ich kolekcjonerom i antykwariuszom. Libri ukradł prawdopodobnie 72 spośród 75 listów pisanych przez Kartezjusza do Mersenne'a.

d1j54uy

Skradziony z Institut de France list trafił do zbiorów Haverford College w Pensylwanii przez cały łańcuch pośredników. Władze szkoły nie zdawały sobie sprawy, że cenny dokument, który znajduje się w ich zbiorach, został skradziony. Bos odnalazł list po wpisaniu w wyszukiwarce Google dwóch słów kluczowych ‘sygnowany list’ i ‘Descartes’.

Treść listu jest interesująca dla badaczy Kartezjusza , ponieważ autor wyjaśnia Mersenne'owi, jakie zmiany należałoby wprowadzić w Medytacje o pierwszej filozofii, swoim głównym dziele, które właśnie było przygotowywane do druku.

Niedawno jeden ze skradzionych listów Kartezjusza został wystawiony na aukcji w Szwajcarii i sprzedany za 150 tys. euro. Institut de France nie był w stanie wyłożyć takiej sumy, żeby odkupić dokument - wyjaśnia dyrektorka biblioteki instytutu, Mireille Pastoureau.

Instytut, w ramach rekompensaty, przyznał Haverford College grant w wysokości 15 tys. euro.

d1j54uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j54uy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj