Trwa ładowanie...
hiszpania
08-07-2011 12:53

Skradziono Kodeks papieża Kaliksta

Słynny Kodeks papieża Kaliksta zniknął z katedry w Santiago de Compostela - poinformowała w czwartek hiszpańska policja. Kodeks, zwany także Księgą św. Jakuba, uważany jest za pierwszy przewodnik po trasie pielgrzymki szlakiem tego świętego.

Skradziono Kodeks papieża KalikstaŹródło: PAP/EPA
dbfdj1r
dbfdj1r

*Słynny Kodeks papieża Kaliksta zniknął z katedry w Santiago de Compostela - poinformowała w czwartek hiszpańska policja. Kodeks, zwany także Księgą św. Jakuba, uważany jest za pierwszy przewodnik po trasie pielgrzymki szlakiem tego świętego. *

Rękopis znajdował się w archiwum katedry pod wezwaniem św. Jakuba w Santiago de Compostela, w Galicii na północnym zachodzie Hiszpanii.

Pracownicy archiwum odkryli zniknięcie kodeksu we wtorek wieczorem - poinformował rzecznik policji. Obecnie funkcjonariusze analizują zdjęcia z kamer na terenie katedry.

Jak mówił na konferencji prasowej przedstawiciel rządu Galicii, kodeks znajdował się w chronionym pomieszczeniu w katedrze. Nie stwierdzono tam śladów włamania. W ostatnich godzinach do prowadzącego śledztwo oddziału lokalnej policji dołączył zespół ekspertów z Madrytu - poinformował przedstawiciel władz.

Skradziony oryginał Księgi zazwyczaj nie jest pokazywany turystom. Udostępnia się go tylko na specjalne okazje. Ostatnio oglądali go pracownicy hiszpańskiego ministerstwa kultury - pisze agencja EFE.

Księgę św. Jakuba polecił spisać w pierwszej połowie XII wieku papież Kalikst II, stąd jego łacińska nazwa: Codex Calixtinus. Celem miało być rozpowszechnienia kultu św. Jakuba i zachęcenie wiernych do pielgrzymowania słynnym szlakiem jakubowym.

Złożony z pięciu ksiąg Kodeks opisywał trasę, zabytki, a nawet zwyczaje ludzi mieszkających wzdłuż drogi prowadzącej do katedry w Santiago. Uznawany jest za klejnot dziedzictwa kulturowego Galicii.

dbfdj1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbfdj1r