Trwa ładowanie...

„Sklepy cynamonowe” w reż. Franka Soehnle wkrótce w Białymstoku

„Sklepy cynamonowe” w reż. Franka Soehnle wkrótce w BiałymstokuŹródło: Inne
d2d6cni
d2d6cni

Frank Soehnle - wybitny niemiecki lalkarz i reżyser - przygotowuje w Białostockim Teatrze Lalek (BTL) spektakl „Sklepy cynamonowe” na podstawie prozy Brunona Schulza . Głównym tematem sztuki uczynił przemiany ojca bohatera opowiadań.

W tym poetyckim spektaklu, który będzie miał swoja premierę 16 lutego, aktorzy na co dzień związani z BTL grają przy pomocy stworzonych przez niemieckiego reżysera lalek różnej wielkości, masek i przedmiotów, które ożywiają zależnie od potrzeby.

Jak powiedział Soehnle na piątkowej konferencji prasowej, główną osią kompozycyjną sztuki są losy ojca bohatera „Sklepów cynamonowych” o imieniu Jakub, kupca bławatnego, właściciela sklepu na rynku małego żydowskiego miasteczka. W tekście Schulza bohater ten ulega różny przemianom - staje się ptakiem, karaluchem, zmienia swoją wielkość.

Soehnle nazwał przemiany ojca falowaniem, świetnie korespondującym z istotą teatru lalkowego, w którym nie ma ograniczeń wielkości. Dlatego w niektórych scenach spektaklu naraz pojawia się kilka postaci ojca - marionetka animowana przez dwóch aktorów i naturalnej wielkości maska przedstawiająca jego twarz.

d2d6cni

Soehnle pytany przez dziennikarzy, dlaczego wybrał Sklepy cynamonowe na kanwę swojego spektaklu, powiedział, że tekst Schulza jest bardzo teatralny i opowiada o uniwersalnych archetypach i mitologii.
- Z jednej strony jest to bardzo poetycka opowieść o śmierci rodziców, ich zanikaniu, a z drugiej - interesująca przemiana czasu, opowieść o tym, jak powoli znika świat dzieciństwa Schulza - powiedział reżyser.

Odwołał się też do jednego z opowiadań autora z Drohobycza - Traktatu o manekinach - które szczególnie związane jest z istotą jego pracy scenicznej, czyli ożywianiem przedmiotów.

Przestrzeń sceniczna także ma obrazować ciągłą zmienność świata ojca.
- Scenografia koresponduje z pisarstwem Schulza , w którym rzeczy ukrywają się, nigdy nie wiadomo, skąd pochodzą i czym są, więc starałam się tak ją wykonać, żeby widz nigdy nie wiedział, czy podłoga rzeczywiście jest podłogą, czy może szufladą - wyjaśniła autorka scenografii, Austriaczka Sabine Ebner.

„Sklepy cynamonowe” to koprodukcja Białostockiego Teatru Lalek oraz teatru założonego w Tybindze przez Franka Soehnle - Figurentheater Tuebingen. Autorką scenografii jest Sabine Ebner, muzykę skomponował stale współpracujący z BTL kompozytor, Krzysztof Dzierma.

Frank Soehnle to światowej sławy niemiecki lalkarz, który także reżyseruje i tworzy scenografię do swoich sztuk. Jest zdobywcą wielu nagród teatralnych. Z tekstami Schulza zetknął się 15 lat temu. Według dyrektora BTL, Marka Waszkiela, „Sklepy cynamonowe” to pierwsza realizacja tego artysty w tej części Europy.

d2d6cni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d6cni