Trwa ładowanie...

Skarga, Hartwig i Stasińska odznaczone przez francuski rząd

Skarga, Hartwig i Stasińska odznaczone przez francuski rządŹródło: Inne
d3wpn9z
d3wpn9z

Pisarka Julia Hartwig , filozof Barbara Skarga i wydawca Barbara Stasińska otrzymały w środę w Warszawie odznaczenia rządu francuskiego za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich.

Wręczając odznaczenia, ambasador Francji w Polsce Francois Barry Delongchamps powiedział, że środowa uroczystość do hołd złożony trzem wielkim damom związanym z literaturą.

– Wszystkie te trzy osoby łączy to samo zaangażowanie w dzieło wzajemnego zbliżenia i wzbogacania naszych obydwu krajów – mówił ambasador. Julia Hartwig , która otrzymała w środę Order Kawalera Legii Honorowej, zasłużyła się dla stosunków polsko-francuskich badaniem i tłumaczeniem francuskiej poezji. Delongchamps przypomniał jej monografię Apollinaire, poświęconą twórczości francuskiego poety awangardowego Guillaume'a Apollinaire'a . Powiedział, że książka ta przetłumaczona na język francuski jest cenioną publikacją naukową we Francji.

– Człowiek, który kocha to co robi nie spodziewa się żadnej rekompensaty, ani żadnej nagrody, to przekroczyło moje oczekiwania. Legia Honorowa to jest coś niezwykle poważnego i cenionego we Francji. Niemalże nie czuję się tego godna, ale przyjmuję odznaczenie z wdzięcznością – powiedziała Hartwig .

d3wpn9z

Wspominała też swoje częste pobyty we Francji, m.in. spotkanie z żoną Guillaume'a Apollinaire'a i wizytę w mieszkaniu poety.
– Myślę, że żaden z Polaków, oprócz mnie, nie znał żony Guillaume'a Apollinaire'a , która była przeuroczą osobą, bardzo skromną, bardzo nieśmiałą i która zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Dzięki niej obejrzałam mieszkanie Guillaume'a Apollinaire'a w takim stanie w jakim on je zostawił i w jakim w nim żył. To było wielkie przeżycie – opowiadała.

Prof. Barbara Skarga została uhonorowana Narodowym Orderem Komandora Zasługi. Jak podkreślił ambasador Francji, jej zasługi dla upowszechniania francuskiej filozofii w Polsce są ogromne.

Sama Skarga przyznała, że jej pionierskie studia nad francuską filozofią znalazły w Polsce naśladowców.
– Tam gdzie filozofia jest dobra, tam budzi zainteresowanie. W tej chwili bardzo dużo ludzi w Polsce zaczęło się zajmować filozofią francuską – tłumaczyła.

Jak dodała, odznaczenie jest dla niej powodem do wzruszenia.
– To bardzo bliski mi kraj, pod każdym względem. To tak jak druga ojczyzna. Jestem bardzo wzruszona, że Francja pamięta o mnie – podkreśliła.

Beata Stasińska, redaktor naczelna wydawnictwa W.A.B. otrzymała Narodowy Order Kawalera Zasługi. Według Delongchampsa, dzięki wydawnictwu Polacy mieli szansę poznać dzieła współczesnych francuskich pisarzy.

Jak podkreśliła Stasińska, honory należą się nie tylko jej.
– Bardzo się cieszę, jestem wzruszona, że dostałam ten order, ale nie byłoby mnie bez wspaniałego zespołu, z którym pracuję, bez moich wspólników, znakomitych redaktorów, wspaniałych pracowników i cierpliwej rodziny – powiedziała.

d3wpn9z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wpn9z