Trwa ładowanie...
kultura
23 kwietnia 2010, 13:52

Skarby sztuki islamu wzbogacą Muzeum Pergamońskie

Skarby sztuki islamu wzbogacą Muzeum PergamońskieŹródło: Jupiter Images
d11puq7
d11puq7

Ponad 90-letni Brytyjczyk węgierskiego pochodzenia obiecał w środę swoją olbrzymią kolekcję sztuki islamu miastu Berlinowi. 1500 przedmiotów z kolekcji Keir uzupełni zbiory sztuki islamu w słynnym Muzeum Pergamońskim.

Edmund de Unger, urodzony w 1918 roku w Budapeszcie, po II wojnie światowej wyemigrował do Anglii. Prawnik, który majątku dorobił się na nieruchomościach, stworzył jedną z najważniejszych w świecie kolekcji sztuki islamu, obejmującą dywany, tkaniny, brązy, malarstwo miniaturowe, książki, rzeźby w krysztale górskim, ceramikę z obszaru śródziemnomorskiego i Azji Środkowej.

Początkowo, idąc w ślady rodziców, kolekcjonował dywany. Jak opowiada, gromadził je jeden na drugim w swoim domu, Keir House, aż w końcu nie można było zamknąć drzwi. Wtedy zaczął zbierać inne dzieła. Kupował je od kolekcjonerów, na targach i bazarach.

Z każdym z przedmiotów wiąże się jakaś historia; zakupy zdarzały się albo pod wpływem nagłego zauroczenia, albo narastającego stopniowo uczucia - wyznał, dodając, że chce podzielić się swoją radością z innymi miłośnikami sztuki.

Muzeum Sztuki Islamskiej, które jest działem Muzeum Pergamońskiego, poinformowało, że część kolekcji od grudnia znajdzie się w ekspozycji, a reszta zbioru trafi do Berlina po śmierci Ungera.

d11puq7

Kolekcja zostanie początkowo wypożyczona Muzeum na 15 lat, po których umowę będzie można przedłużyć na następnych 20.

Richard de Unger, który reprezentował ojca przy podpisaniu umowy, zauważył, że sztuka islamu ma do spełnienia ważną rolę, bo w ostatnich latach islam jako religia miał złą prasę.

Poprzez studia nad sztuką islamu, stanowiącą most między Chinami a Zachodem, widzimy, jak tradycje islamu - bogactwo, pokój, wiedza - opowiadają inną historię. Mam nadzieję, że publiczność będzie ją teraz odkrywać - dodał.

Dyrektor generalny Państwowych Muzeów Berlińskich Michael Eisenhauer powiedział, że kultura islamu i świat islamu od stuleci stanowią oczywistą cząstką kultury europejskiej.

Prezes Fundacji Pruskich Dóbr Kultury, która kieruje berlińskimi muzeami, Hermann Parzinger, wyrażając radość z zaufania, jakim obdarzył je de Unger, zauważył, że przedmioty z kolekcji Keir wytwarzano z myślą o wymianie i dlatego fakt, że tu zawędrowały, wpisany jest w samą ich naturę.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj