Trwa ładowanie...
d2olowy
lalka
23-04-2010 13:52

Skład kupiecki Wokulskiego na wystawie w Radomiu

d2olowy
d2olowy

XIX-wieczny skład Stanisława Wokulskiego, kupca z powieści Lalka Bolesława Prusa , odtworzony został na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wernisaż wystawy odbył się w piątek wieczorem.

Sklep Stanisława Wokulskiego stanowi centralną część ekspozycji pt. "Z pamiętników starego subiekta". Znalazły się na niej eksponaty prezentujące kulturę materialną epoki, przede wszystkim galanteria i rzemiosło artystyczne, materiały, suknie, dodatki do strojów, porcelana, laski, wachlarze, puzderka, pojemniki na wonności, rękawiczki, lichtarze, platery, wstążki, szpilki do włosów, kałamarze, kasetki itp.

Jak podkreśliła komisarz wystawy Ilona Pulnar, ekspozycja jest niezwykle barwna, z ogromną ilością artystycznych drobiazgów.
- Zaspokoi zapewne gusta miłośników przedmiotów pięknych, starych zabawek i wielbicieli detalu - uznała Pulnar.

Wystawa ukazuje w tle Warszawę schyłku dziewiętnastego stulecia. Widoki Warszawy otaczają główną salę wystawową, przez którą przebiega warszawska ulica ze słupami ogłoszeniowym, stylowymi latarniami i powozem. Pokazane są tutaj grafiki największych polskich artystów tworzących w drugiej połowie XIX w., m.in. Franciszka Kostrzewskiego, Feliksa Piwarskiego, Henryka Pilattiego, Aleksandra Gierymskiego i Józefa Pankiewicza.

d2olowy

Na uwagę zasługuje zbiór XIX-wiecznych zabawek z kolekcji prywatnej Marka Sosenki z Krakowa. Wśród eksponatów znajdują się lalki, mebelki, wózki, zastawa dla lalek, zabawki mechaniczne, klocki, gry i żołnierzyki.

Na wystawie zaprezentowano 700 eksponatów z ponad 20 placówek muzealnych.

Honorowy patronat nad wystawą objęła Beata Tyszkiewicz, odtwórczyni filmowej roli Izabeli Łęckiej w ekranizacji powieści w reżyserii Wojciecha Hasa.

Wystawa czynna będzie do końca roku.

Bolesław Prus zaczął drukować Lalkę w 1887 roku, w odcinkach, w „Kurierze Codziennym”; druk trwał dwa lata. Dopiero w 1890 roku ukazało się wydanie książkowe. Powieść Prusa porusza tematy i problemy, którymi żyła Warszawa w XIX wieku. Zasadnicza akcja powieści, związana z miłością Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej, rozgrywa się między marcem 1878 a październikiem 1879 roku.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj