Śląska czcionka silesiana – pierwszy w Polsce krój pisma, zaprojektowany na potrzeby samorządu regionalnego jako element identyfikacji województwa, podobnie jak herb czy logo – jest już dostępna dla wszystkich, którzy chcą z niej korzystać również dla prywatnych celów – poinformował rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, Daniel Tresenberg.
Silesiana to krój ozdobny, przeznaczony do okazjonalnych druków, listów dedykacyjnych, dyplomów, zaproszeń, itp. Do jej stworzenia wykorzystano charakterystyczne cechy czcionek stosowanych w historycznych śląskich dokumentach. Krój silesiany 2006 opiera się m.in. na wzorze tzw. Kurrenty – odręcznego pisma o gotyckich korzeniach, powszechnie stosowanego na Śląsku w XVII-XIX wieku.
Autorami silesiany są Henryk Sakwerda – kaligraf i projektant pism i Artur Frankowski – projektant i typograf, a kierownikiem projektu Ewa Gołębiowska – dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Stworzenie nowego kroju pisma i przetworzenie go w technice cyfrowej sfinansowane zostało z budżetu samorządu województwa śląskiego.
– Województwo śląskie odkupiło od Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości licencję na font dla potrzeb promocji regionu. Zawarta wtedy umowa licencyjna nie pozwalała jednak na wykorzystanie silesiany przez osoby trzecie. Wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu mieszkańców zarząd województwa podpisał właśnie aneks do umowy, pozwalający na powszechny dostęp do pisma – powiedział Tresenberg.
Pismo można pobrać ze strony internetowej województwa, pod adresem www.silesia-region.pl/silesiana/ .