Trwa ładowanie...
nagroda
23 kwietnia 2010, 13:47

Siedem utworów nominowanych do nagrody literackiej Angelus

Siedem utworów nominowanych do nagrody literackiej AngelusŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

Dwie węgierskie, dwie niemieckie, dwie polskie i jedna rosyjska książka dostały się do finałowej siódemki tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nagroda zostanie wręczona 6 grudnia we Wrocławiu.

W finałowej siódemce znalazły się książki: Harmonia caelestis autorstwa Petera Esterhazy'ego (Węgry), Przy obieraniu cebuli Güntera Grassa (Niemcy), Melancholia sprzeciwu Laszlo Krasznahorkai (Węgry), Czarny ogród Małgorzaty Szejnert (Polska), Bieguni Olgi Tokarczuk (Polska), Głuptaska Świetłany Wasilenko (Rosja) i Instynkt gry Juli Zeh (Niemcy).

Przewodnicząca jury nagrody Natalia Gorbaniewska powiedziała w środę na konferencji prasowej we Wrocławiu, że jej zdaniem wszystkie tytuły to bardzo dobre książki.
- Finałową siódemkę wyłoniliśmy bez dodatkowego głosowania, bo siedem książek otrzymało czystą większość głosów - dodała jurorka.

Teraz jurorzy jeszcze raz przeczytają książki i wystawią im recenzję, wzajemnie przekonując się o swoich typach. Następnie odbędzie się finałowe głosowanie, które wyłoni zwycięzcę.
- Na dziś dokładnie chyba nikt jeszcze nie wie, jak zagłosuje. Będziemy znowu czytać książki, może się zdarzyć, że spojrzymy na nie inaczej - dodała Gorbaniewska.

dgu08q9

Inny juror - prof. Stanisław Bereś podkreślił, że dużą rolę w ocenie utworów grają tłumaczenia.
- Zdarzają się czasami błędy w stylistyce czy składni, może się zdarzyć, że tłumacz zaszkodzi pierwowzorowi. Ale na szczęście mamy jurorów, którzy czytają w kilku językach. Czasami mamy też do czynienia wręcz z majstersztykami językowymi - mówił Bereś.

Do nagrody Angelusa zgłaszać można dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego. W tym roku do konkursu zgłoszono 51 książek.

Nagroda, którą stanowią statuetka Angelus autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj