Wczoraj, w Bibliotece Narodowej w Warszawie, otwarto wystawę „Bohdan Korzeniewski. Książki i teatr”.
Wystawa, która została przygotowana z okazji setnej rocznicy urodzin Bohdana Korzeniewskiego, reżysera teatralnego i pisarza, usiłuje zilustrować związki Korzeniewskiego z literaturą i sztuką teatru.
Korzeniewski jeszcze przed II wojną światową wykładał historię teatru w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Po wojnie był dyrektorem i kierownikiem artystycznym wielu teatrów, m.in. Teatru Narodowego i Teatru Polskiego w Warszawie. Jego debiut reżyserski z 1948 r – „Szkoła żon” Moliera – uznany został za jedno z najgłośniejszych przedstawień Korzeniewskiego. Reżyserował także „Don Juana” Moliera (1950, 1962), „Nie-Boską komedię” Krasińskiego (1959), „Tragiczne dzieje doktora Fausta” Marlowe'a (1971).
Korzeniewski był dziekanem Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie. Tłumaczył literaturę rosyjską i francuską, przekładał m.in. Moliera. Jest autorem takich książek, jak: O wolność dla pioruna w teatrze (1973), Spory o teatr (1966). Zmarł w 1992 roku.
Na wystawie pokazane zostaną książki Korzeniewskiego, notatki, fotografie teatralne, afisze, plakaty, projekty kostiumów, opinie zwierzchników, a także artykuły poświęcone reżyserowi, w których wybitni twórcy polskiej kultury wspominają go.
Wystawa będzie czynna do 4 maja.