ycipk-3r5oas

Serial Stranger Things cię zachwycił? Te książki są dla ciebie. 10 propozycji

W zeszłym roku nikomu nieznani bracia Duffer udowodnili, że lata 80. ubiegłego wieku pozostają nadal magiczne. Pierwszy sezon "Stranger Things" wyprodukowany na zlecenie stacji Netflix zyskał ogromną popularność w rekordowym czasie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Młodzi aktorzy na planie "Stranger Things".
Młodzi aktorzy na planie "Stranger Things". (Materiały prasowe, Fot: Netflix)
ycipk-3r5oas

Serial oczarowywał trzymającym w napięciu scenariuszem, znakomitą obsadą, nostalgicznymi efektami specjalnymi (będącymi wynikiem problemów budżetowych), a nade wszystko licznymi nawiązaniami do popkultury lat osiemdziesiątych. Jesteśmy po premierze drugiego sezonu i większość z nas zdążyła przynajmniej raz go obejrzeć. Jeśli teraz odczuwacie kaca i chcielibyście nadal chłonąć klimat "Stranger Things", to może sięgnięcie po którąś z niżej zaproponowanych książek złagodzi ból rozstania.

"To", Stephen King

"To" Stephen King Materiały prasowe
Podziel się
ycipk-3r5oas

Jedna z bardziej opasłych książek króla horroru opowiada historię grupy dzieciaków, które muszą połączyć siły, by pokonać zło nawiedzające ich miasto; zło kryjące się pod postacią przerażającego klauna. Później, już jako dorośli, ponownie stawiają czoła największemu koszmarowi swego dzieciństwa. Co ciekawe, bracia Duffer nie ukrywają, jakimi dziełami się inspirowali i w wywiadzie udzielonym "Hollywood Reporter" przyznali, że właśnie powieść "To" była głównym źródłem, z którego czerpali, tworząc swoją wizję.

"Magiczne lata", Robert McCammon

"Magiczne lata" Robert McCammon Materiały prasowe
Podziel się

Porzućmy na chwilę lata 80. i wybierzmy się w podróż o kolejne dwie dekady w przeszłość. W 1964 roku w małym mieście w Alabamie do jeziora stacza się samochód. Świadkami zdarzenia są dwunastoletni Cory i jego ojciec. Kiedy podejmują się uratowania kierowcy, okazuje się, że ten już nie żyje, a na domiar złego zwłoki zostały przykute do kierownicy. O co w tym wszystkim chodzi? Tego będzie próbował się dowiedzieć chłopiec, a klucza będzie trzeba szukać w dziwnych snach jego ojca. Dzięki tej książce dostrzeżecie magię w każdym dniu.

ycipk-3r5oas

Opowiadania Lovecrafta

"Opowiadania" H.P. Lovecraft Materiały prasowe
Podziel się

Mike, Dustin, Will i Lucas w serialu muszą rozprawić się z przerażającymi bestiami rodem z najstraszniejszych koszmarów. Podobnie mieszkańcy opisywanych przez Lovecrafta miast mierzą się z prawdziwym festiwalem ohydy. Każdy, komu "Stranger Things" się spodobało, powinien pokochać ciężki klimat opowiadań Lovecrafta, bodaj najbardziej wpływowego autora horrorów dwudziestego wieku.

ycipk-3r5oas

"Październikowa kraina", Ray Bradbury

"Październikowa kraina" Ray Bradbury Materiały prasowe
Podziel się

Ray Bradbury najbardziej znany jest z głęboko przemyślanych, mocno absorbujących uwagę czytelnika tekstów science fiction, z absolutnie genialną powieścią "451 stopni Fahrenheita" na czele. Ale czy wiedzieliście, że to również pisarz tworzący niezwykle sugestywną, a zarazem makabryczną prozę? Warto sięgnąć po "Październikową krainę", w której opowieści Bradbury’ego są tak dziwne i przerażające, że demogorgon nie siada.

"Drzwi do grudnia", Dean Koontz

ycipk-3r5oas
"Drzwi do grudnia" Dean Koontz Materiały prasowe
Podziel się

Deana Koontza często stawia się obok Stephena Kinga, nie mogło go więc zabraknąć w tym zestawieniu. Zwłaszcza, że główną bohaterką "Drzwi do grudnia" jest dziewczynka zabrana od matki w wieku trzech lat, która po pewnym czasie wraca do miasta. Poznajemy ją wędrującą nago po ulicach. Jednocześnie w domu, gdzie ją przetrzymywano, policja znajduje ciała zmasakrowanych naukowców. Nikt, nawet samo dziecko, nie potrafi wyjaśnić, co się stało, a trupów wciąż przybywa.

"Pandora", Mike Carey

"Pandora" M. R. Carey Materiały prasowe
Podziel się
ycipk-3r5oas

Jak jesteśmy przy dziwnych dziewczynkach i tajemniczych eksperymentach, to warto też zajrzeć do "Pandory". Tu mała Melanie pozostaje w zamknięciu pod ciągłą obserwacją. Codziennie po dziesięciolatkę przychodzą uzbrojeni żołnierze, którzy eskortują ją na lekcje. Nieodmiennie ma przystawioną do głowy broń. Nie rozumie dlaczego – przecież, jak sama twierdzi, nie gryzie. Ale nikomu nigdy nie jest do śmiechu.

"Dom tajemnic", Ned Vizzini, Chris Columbus

"Dom tajemnic" Chris Columbus, Ned Vizzini Materiały prasowe
Podziel się

Chris Columbus o swojej książce mówił, że jest "kuzynem" słynnego filmu "Goonies" z 1985 roku (do którego zresztą napisał scenariusz), a że od "Stranger Things" do dzieła Richarda Donnera naprawdę nie jest daleko, to już wiecie, skąd ta pozycja w zestawieniu. Trójka rodzeństwa przeprowadza się z rodzicami do domu zmarłego pisarza. Szybko okazuje się, że ten był prawdziwym indywiduum i pozostawił po sobie całe mnóstwo zatrważających tajemnic. Zwariowana historia, w której nie zabraknie zarówno piratów, jak i olbrzymów, a Wichrowa Wiedźma i Król Burz odegrają znaczące role.

"Player One", Ernest Cline

"Player One"  Ernest Cline Materiały prasowe
Podziel się

Powieść znalazła się w zestawieniu niejako awansem, bo ze "Stranger Things" nie ma praktycznie nic wspólnego. No prawie! Ernesta Cline’a i braci Duffer łączy ogromna tęsknota za czasami byłymi. Zarówno "Stranger Things", jak i "Player One" to swoisty hołd złożony kulturze popularnej lat 80. Gorąco zachęcamy do zanurzenia się w świat gier wideo, Star Warsów, D’n’D czy Atari. Nie będziecie rozczarowani.

I na koniec dwie polskie propozycje.

Felix, Net i Nika, Rafał Kosik

"Felix, Net i Nika" Rafał Kosik Materiały prasowe
Podziel się

Największe podobieństwo miedzy cyklem Kosika i "Stranger Things" zasadza się na wieku bohaterów oraz ich niebywałych umiejętnościach ładowania się w największe tarapaty. Rafał Kosik tworzy przyjemne science fiction dla dzieci i młodzieży, w którym trójka tytułowych młodych przyjaciół uczęszczających do warszawskiego gimnazjum przeżywa rozliczne przygody; ich dziwność zaskoczy niejednego czytelnika: a to przenoszą się w czasie do nazistowskiej bazy wojskowej, a to omyłkowo odpalają eksperymentalną rakietę kosmiczną, a to znowu stają naprzeciwko gangu znikających ludzi. Jest w czym wybierać.

Tajemnica mroku, Piotr Patykiewicz

"Tajemnica mroku" Piotr Patykiewicz Materiały prasowe
Podziel się

Opowieść o dwóch chłopcach, Dziarze i Obłym, których dzieli niemal wszystko. Podczas klasowej wycieczki nastolatkowie odłączają się od grupy, żeby trafić do opuszczonych podziemi. Oczywiście nie są tam sami. Rozpoczyna się dramatyczna walka o wydostanie na powierzchnię. Ale nie chodzi tu tylko o ucieczkę z mrocznych korytarzy, każdy z chłopców będzie musiał stoczyć walkę z samym sobą.

Tekst pochodzi z serwisu Niestatystyczny.pl.

Jesteś fanem Stranger Things? Marka poszerzy się wkrótce o książki! Przeczytaj więcej

Polub WP Książki
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3r5oas

ycipk-3r5oas
ycipk-3r5oas