Trwa ładowanie...

„Serbinów istnieje” - wystawa w dworku Marii Dąbrowskiej

„Serbinów istnieje” - wystawa w dworku Marii DąbrowskiejŹródło: Inne
d2avahp
d2avahp

Wieś, młyn, zabudowania dworskie na dziesiątkach fotografii opatrzonych cytatami z opowiadań Marii Dąbrowskiej pokazano na wystawie „Serbinów istnieje”, którą w poniedziałek otwarto w rodzinnym dworku pisarki w Russowie pod Kaliszem.

Ekspozycję przygotowano w przypadającą w tym roku 120. rocznicę jej urodzin.

Dąbrowska opisywała rodzinny Russów pod nazwą Serbinów.
- Ekspozycja powstała dzięki zwiedzającym, którzy wielokrotnie byli zaskoczeni, że opisywany przez Dąbrowską rodzinny Serbinów, rzeczywiście istnieje i nie jest fikcją literacką. Tutaj urodziła się pisarka, spędziła dzieciństwo i młodość - powiedziała kustosz miejscowego muzeum, Grażyna Przybylska.

Na wystawie pokazano miejsca architektury wiejskiej z okresu XIX i XX wieku, które przetrwały do dzisiaj - fragmenty wsi, niektóre budynki. Pokazano m.in. tzw. czworaki zbudowane przez ojca pisarki, istniejący do dziś młyn i zagrodę wybraniecką, czyli zwolnioną aktem królewskim z płacenia pańszczyzny. Należała ona do rodziny Witczaków, których potomkowie przyszli na otwarcie ekspozycji.

d2avahp

Dąbrowska pięknie wspominała tę rodzinę w opowiadaniu Królewskie korale.
- Ojciec pisarki był bardzo zżyty z Witczakami, u których zaopatrywał się w miód - opowiada Przybylska.

Można też obejrzeć kościół, w którym ochrzczono Marię Dąbrowską oraz fotografie dawnych mieszkańców Russowa, których potomkowie do dzisiaj mieszkają w tej miejscowości. Żyje m.in. córka Ludwika Unisławskiego, występującego w Ludziach stamtąd. Jest również fotografia Leona Klimeckiego, którego możemy poznać nie tylko w opowiadaniach Dąbrowskiej , ale także w Nocach i dniach . W Russowie żyje jego córka Marianna.

W zachowanym do dziś dworku urodziła się późniejsza autorka Nocy i dni . Zgromadzono tutaj wiele pamiątek, a piękna opowieść o losach małżeństwa Niechciców, wzorowana na przeżyciach pisarki i wpleciona w scenerię Ziemi Kaliskiej, wzbudza wyobraźnię czytelnika o tym, jak żyli i pracowali kiedyś miejscowi chłopi i ziemianie. Przypominają o tym festyny etnograficzne, organizowane o każdej porze roku.

Dworek w Russowie jest oddziałem literackim kaliskiego Muzeum Okręgowego. W otaczającym go parku urządzono skansen etnograficzny dawnej wiejskiej architektury drewnianej. Można tu obejrzeć m.in. spichlerz podcieniowy z XVIII wieku, spichlerz podworski z 1800 r. i zagrodę trójbudynkową, tzw. kaliską.

d2avahp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2avahp