Stworzenie portalu internetowego Panorama literatury Polskiej oraz zorganizowanie I Światowego Polonijnego Kongresu Kultury Polskiej - to projekty, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez senatorów podczas wtorkowego wspólnego posiedzenia senackich komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Kultury i Środków Przekazu. Oba projekty mają być zrealizowane w przyszłym roku.
Panorama literatury polskiej to tworzony właśnie przez Instytut Badań Literackich PAN portal internetowy, który ma być nowoczesną bazą informacji o polskiej kulturze literackiej. Przygotowana w formie haseł baza ma zawierać m.in. sylwetki pisarzy w kontekście ich twórczości, interpretacje najważniejszych dzieł literackich, prezentację epok, stylów i prądów literackich. Baza ma też uwzględniać związki literatury z innymi dziedzinami kultury. Najważniejszym adresatem Panoramy Literatury Polskiej mają być studenci i uczniowie, szczególnie ci z zagranicy, niekiedy odcięci od polskich bibliotek i innych instytucji kulturalnych.
Prof. Elżbieta Sarnowska-Temeriusz, dyrektor IBL, przypomniała, że stworzenie "Panoramy Literatury Polskiej" jest jednym z najważniejszych postulatów wielkiego zjazdu polonistów zagranicznych, który odbył się w 2006 roku na uniwersytecie w Toronto. Portal ma być pomocą naukową i edukacyjną umożliwiającą rozwój studiów polonistycznych, ale i promocję kultury polskiej za granicą.
- Dzięki takiemu przedsięwzięciu można też podjąć starania o wprowadzenie niektórych dzieł z kanonu literatury polskiej do kanonu literatury powszechnej - podkreśliła Sarnowska-Temeriusz.
Panorama Literatury Polskiej jest już w trakcie realizacji. Podczas wtorkowego posiedzenia senatorom zaprezentowano przykładowe hasła, które znajdą się w portalu. Jego premiera przewidywana jest na wiosnę przyszłego roku. Projekt będzie stale monitorowany i rozwijany przez Instytut Badań Literackich. Panorama Literatury Polskiej już wcześniej, w maju 2008 roku, została objęta patronatem przez marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.
Podczas wtorkowego posiedzenia senatorowie zapoznali się też z planem zorganizowania I Światowego Polonijnego Kongresu Kultury Polskiej. Kongres, którego organizatorami są Fundacja Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, planowany jest na jesień przyszłego roku, a odbywać się ma na warszawskim Zamku Królewskim lub na krakowskim Wawelu. W planach jest zaproszenie około 300 najwybitniejszych polskich twórców działających za granicą - pisarzy, plastyków, muzyków, architektów.