Trwa ładowanie...
teatr
23 kwietnia 2010, 13:49

Sejm uczcił pamięć Jerzego Grotowskiego

Sejm uczcił pamięć Jerzego GrotowskiegoŹródło: Inne
d1vzcyb
d1vzcyb

Sejm uczcił w czwartek pamięć Jerzego Grotowskiego , twórcy i założyciela przed 50 laty Teatru Laboratorium, reżysera, reformatora teatru i pedagoga.

W specjalnej uchwale z okazji l0. rocznicy śmierci Grotowskiego , która mija 14 stycznia, Sejm podkreślił, że dokonania i refleksje Grotowskiego otworzyły przed współczesną sztuką sceniczną nowe horyzonty, wpływając na rozwój teatru światowego a, Jego oryginalne warsztaty ćwiczeń i treningów aktorskich stały się przedmiotem badań naukowych.

Uchwała, przyjęta przez aklamację, zwraca też uwagę, że Grotowski działaniami parateatralnymi poszerzał granice teatru, w którym podział na aktorów i widzów ulegał zatarciu, tworząc wspólny obszar spotkania. Realizując projekty artystyczne z międzynarodową wielokulturową grupą uczestników, stał się jednym z prekursorów rozpoznających punkty przecięcia teatru i antropologii" - głosi uchwała.

Urodzony w 1933 r., a zmarły w 1999 r., Grotowski był reżyserem, teoretykiem teatru, pedagogiem oraz twórcą metody aktorskiej; jednym z największych reformatorów teatru w XX wieku.

d1vzcyb

W 1955 roku Grotowski ukończył studia aktorskie na PWST w Krakowie, po czym udał się na studia reżyserskie do moskiewskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Po powrocie do kraju podjął studia reżyserskie na swojej macierzystej uczelni. Jako reżyser debiutował w 1957 roku w Starym Teatrze w Krakowie. Grotowski pracował także we Włoszech, na Columbia University w Nowym Jorku i w Drama School of Fine Arts na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Rok 2009 został przez UNESCO ogłoszony rokiem Jerzego Grotowskiego .

d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj