Trwa ładowanie...

Sejm uczcił pamięć C. K. Norwida

Sejm uczcił pamięć C. K. NorwidaŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Sejm uczcił pamięć Cypriana Kamila Norwida . 23 maja minęła 125. rocznica śmierci poety.

Jak napisano w uchwale Sejmu w sprawie uczczenia rocznicy śmierci Norwida , był on wybitnym artystą, a jego ośrodkiem zainteresowania był człowiek i rzeczywistość przez niego tworzona.

Posłowie nazwali go też myślicielem, którego idee - tworzone jakże często z myślą o Ojczyźnie - formułowane były ze świadomością nadchodzenia nowych czasów.

Uchwałę Sejm przyjął przez aklamację.

d11puq7

Norwid żył w latach 1821-1883, chronologicznie mógłby więc być uważany za artystę epoki romantyzmu. Jednak jego twórczość została rzeczywiście doceniona dopiero w XX w.

Norwid przez większość swojego życia mieszkał za granicą. Mieszkał w Brukseli, w Rzymie, wyjeżdżał do Ameryki, ostatecznie osiadł w Paryżu.

Jako artysta plastyk zdobył uznanie Francuzów i w 1868 został członkiem Societe des Artistes (Stowarzyszenia Artystów). Współpracował także z Societe Philologique (Stowarzyszeniem Filologicznym). Żył w coraz większym osamotnieniu, uważany za dziwaka. W 1877 z powodu biedy zamieszkał w opiekuńczym Zakładzie św. Kazimierza na przedmieściu Paryża - Ivry, gdzie zmarł. W 1888 jego zwłoki zostały przeniesione do grobu zbiorowego w Montmorency pod Paryżem.

W 2001 w 180. rocznicę urodzin poety zorganizowano w Krakowie i Warszawie festiwal „Norwid bezdomny” pod patronatem Instytutu Dziedzictwa Narodowego. 24 września 2001 w Krypcie Wieszczów na Wawelu złożono urnę z ziemią z paryskiego grobu Norwida.

d11puq7

Za życia Norwid opublikował tylko nieliczne utwory. Od 1840 ogłaszał wiersze w czasopismach. Najlepszy jego zbiór wierszy Vade-mecum nie znalazł za życia poety wydawcy. Opublikowany został dopiero w 1947.

W latach 1865-1883 Norwidowi udało się ogłosić drukiem zaledwie 21 wierszy i traktat poetycki Rzecz o wolności (Paryż 1869). Nie zdołał wydać ani wystawić wielkich dramatów (np. Noc tysięczna druga, Wanda, Za kulisami, Kleopatra, Aktor, Miłość czysta u kąpieli morskich). W rękopisach (częściowo zaginionych) pozostawały przez wiele lat m.in. poematy: Assunta („Przewodnik Naukowy i Literacki”, 1907) i A Dorio ad Phrygium (fragmenty ogłoszone w 1915), nowele, np. Stygmat i Ad leones.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj