Trwa ładowanie...
romantyzm
23 kwietnia 2010, 13:50

Sejm uczcił 150. rocznicę śmierci Zygmunta Krasińskiego

Sejm uczcił 150. rocznicę śmierci Zygmunta KrasińskiegoŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Sejm uczcił w środę 150. rocznicę śmierci Zygmunta Krasińskiego . W przyjętej przez aklamację uchwale posłowie wyrazili hołd i uznanie jednemu z największych twórców polskiego romantyzmu.

„23 lutego 2009 roku przypada 150. rocznica śmierci Zygmunta Krasińskiego , który obok Adama Mickiewicza , Juliusza Słowackiego i Cypriana Norwida , uznawany jest za jednego z największych polskich romantyków” - podkreślono w uchwale.

Jak zaznaczono, Krasiński w swoich wizjonerskich dramatach - będących arcydziełami literatury światowej - Nie-Boskiej komedii i Irydionie utożsamiał się z losem narodu i niezłomnie wierzył w jego zwycięstwo.

Własną filozofię budował na prymacie religii oraz czynnej intuicji, w czym upatrywał program przyszłego odrodzenia narodu - napisano w uchwale.

d1ef7ju

Podkreślono, że Krasiński był nie tylko wielkim Polakiem, ale również wielkim Europejczykiem, a jego memoriały polityczne kierowane do przywódców ówczesnego świata, były donośnym głosem w obronie polskiej racji stanu i znakiem ostrzegawczym dla całej Europy.

W uchwale przypomniano również, że Krasiński zmarł w Paryżu, a wkrótce po śmierci jego prochy przewieziono do Polski i złożono na Mazowszu, w podziemiach świątyni w Opinogórze.
„Dziś to narodowe sanktuarium odwiedzane jest przez rzesze Polaków, którzy z tego źródła czerpią siłę, wiarę i dumę z naszej kultury i narodowej przeszłości” - czytamy.

* Zygmunt Krasiński urodził się 19 lutego 1812, zmarł 23 lutego 1859.* Debiutował w 1828 roku jako autor przepojonych makabrą opowieści gotyckich.

Po śmierci jego zwłoki przetransportowano do Opinogóry koło Ciechanowa, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Romantyzmu.

Krasińskiego zalicza się - Adama Mickiewicza , Juliusza Słowackiego i Cypriana Norwida - do grona tzw. Czterech Wieszczów literatury polskiej.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj