Sejm uczcił w środę 150. rocznicę śmierci Zygmunta Krasińskiego . W przyjętej przez aklamację uchwale posłowie wyrazili hołd i uznanie jednemu z największych twórców polskiego romantyzmu.
„23 lutego 2009 roku przypada 150. rocznica śmierci Zygmunta Krasińskiego , który obok Adama Mickiewicza , Juliusza Słowackiego i Cypriana Norwida , uznawany jest za jednego z największych polskich romantyków” - podkreślono w uchwale.
Jak zaznaczono, Krasiński w swoich wizjonerskich dramatach - będących arcydziełami literatury światowej - Nie-Boskiej komedii i Irydionie utożsamiał się z losem narodu i niezłomnie wierzył w jego zwycięstwo.
Własną filozofię budował na prymacie religii oraz czynnej intuicji, w czym upatrywał program przyszłego odrodzenia narodu - napisano w uchwale.
Podkreślono, że Krasiński był nie tylko wielkim Polakiem, ale również wielkim Europejczykiem, a jego memoriały polityczne kierowane do przywódców ówczesnego świata, były donośnym głosem w obronie polskiej racji stanu i znakiem ostrzegawczym dla całej Europy.
W uchwale przypomniano również, że Krasiński zmarł w Paryżu, a wkrótce po śmierci jego prochy przewieziono do Polski i złożono na Mazowszu, w podziemiach świątyni w Opinogórze.
„Dziś to narodowe sanktuarium odwiedzane jest przez rzesze Polaków, którzy z tego źródła czerpią siłę, wiarę i dumę z naszej kultury i narodowej przeszłości” - czytamy.
* Zygmunt Krasiński urodził się 19 lutego 1812, zmarł 23 lutego 1859.* Debiutował w 1828 roku jako autor przepojonych makabrą opowieści gotyckich.
Po śmierci jego zwłoki przetransportowano do Opinogóry koło Ciechanowa, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Romantyzmu.
Krasińskiego zalicza się - Adama Mickiewicza , Juliusza Słowackiego i Cypriana Norwida - do grona tzw. Czterech Wieszczów literatury polskiej.