Trwa ładowanie...

Sejm: Rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza

Sejm: Rok 2011 Rokiem Czesława MiłoszaŹródło: PAP/Radek Pietruszka
d3ynwfh
d3ynwfh

Sejm przyjął w piątek uchwałę o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza . Spośród 402 posłów, którzy wzięli udział w głosowaniu, 362 było za przyjęciem uchwały, 12 - przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.

Przygotowana przez Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu uchwała o Roku Czesława Miłosza była na forum Sejmu szeroko dyskutowana. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości była jej przeciwna ze względu na antypolskie akcenty w twórczości polskiego noblisty z 1980 roku, jak ujęła to posłanka Anna Sobecka.

6 października, gdy na forum sejmowym wypowiadali się na temat uchwały przedstawiciele klubów poselskich, rozegrała się prawdziwa bitwa na cytaty literackie. Anna Sobecka (PiS) przypomniała z sejmowej trybuny antypolskie oblicze Czesława Miłosza , cytując fragmenty twórczości poety: „Dla Polski nie ma miejsca na tej ziemi” ( Rok myśliwego ), „Gdyby mi dali sposób, wysadziłbym ten kraj w powietrze” ( Rodzinna Europa ), „Polska to ciemnogród” ( Prywatne obowiązki ).
- Podobnych zniewag Polski w twórczości Miłosza jest bardzo dużo - podkreśliła Sobecka.

- Czy Sejm RP nie zna pisarzy i poetów bardziej zasługujących na oddanie im hołdu niż Czesław Miłosz , który, choć noblista, nienawidził Polaków, bo jak inaczej rozumieć stwierdzenie: „Polak musi być świnią, ponieważ Polakiem się urodził”? - mówiła jej koleżanka z klubu PiS, Krystyna Grabicka cytując Miłosza : „Mowa polska jest mową upodlonych, nierozumnych i nienawidzących siebie bardziej niż innych narodów, mową konfidentów”.

d3ynwfh

- Czy godzi się oddawać honory człowiekowi, który szydzi z Polaków, ich patriotyzmu i bohaterów narodowych? - pytała Grabicka.

Nie wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości okazali się jednak przeciwnikami Roku Miłosza .
- Każda wielkość jest kontrowersyjna i musimy o tym pamiętać. Każdy wielki polski poeta miał z polskością problemy - polemizował Aleksander Chłopek ze swoimi koleżankami z klubu.
Na poparcie tej tezy Chłopek przywołał Stefana Żeromskiego , który pisał: „Osiedle samoniewoli to Polska, gdzie wydaje wyroki wściekłość partyjna i dziennikarskie oszczerstwo”, a także Cypriana Kamila Norwida , który uważał, że „Polska jest narodem, gdzie od blisko stu lat każda książka ukazuje się za późno, a każdy czyn przychodzi sto lat za wcześnie” i „Polacy są wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem”. Na koniec Chłopek przywołał samego Miłosza , który pisał o polszczyźnie: „W języku polskim żyć postanowiłem, choć jestem dla niej nieznaczącym pyłem”.

100. rocznica urodzin poety została wpisana do kalendarium rocznic obchodzonych przez UNESCO. Rok Miłosza świętowany ma być nie tylko w Polsce i na Litwie, ale też na w USA, we Francji, w Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach.

d3ynwfh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ynwfh