Na Polu Mokotowskim powstanie Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego . Inspirowana trasą autentycznych spacerów wielkiego reportera, umożliwi wędrówkę śladami pisarza po jego drodze życiowej i twórczości, za pośrednictwem cytatów oraz fotografii.
Ścieżka kończyć się będzie w Bibliotece Narodowej, w której czytelniach można studiować dzieła pisarza: blisko 30 tytułów w ok. 300 wydaniach - również w tłumaczeniach na 21 języków obcych. Otwarty konkurs na projekt plastyczno-architektoniczny Ścieżki ogłoszony zostanie w poniedziałek, 23 czerwca o godz. 17 w Bibliotece Narodowej podczas finisażu wystawy zdjęć Ryszarda Kapuścińskiego „Twarze-furtki. Fotografie” przed wejściem „A” Gmachu Głównego BN, al. Niepodległości 213.
Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego , z inicjatywy Rady i Zarządu Dzielnicy Ochota, jest wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Ochoty, Biblioteki Narodowej, Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji Bęc Zmiana. Ogłoszenie konkursu na projekt połączone jest z finisażem wystawy „Twarze-furtki. Fotografie”, ponieważ to właśnie podczas swoich porannych spacerów po Polu Mokotowskim Ryszard Kapuściński wykonywał prezentowane na wystawie fotografie furtek. Spacery te, opisane w notatkach pisarza, stały się inspiracją dla pomysłodawców konkursu. Marek Miller z Laboratorium Reportażu ID UW, autor merytorycznych założeń Ścieżki mówi: planując Ścieżkę, przyjęliśmy bliską Kapuścińskiemu koncepcję kolażu, „lapidarium” którą wyznawał i praktykował w swojej twórczości. Pisarz sam zdefiniował lapidarium jako „miejsce, gdzie składa się znalezione kamienie, szczątki rzeźb i fragmenty budowli (...) Może pozostaną jako świadectwo
czasu przeszłego, jako ślad prób, jako znaki? A może w naszym świecie, już tak rozrośniętym, tak ogromnym, a zarazem coraz bardziej chaotycznym i trudnym do objęcia, do uporządkowania, wszystko zmierza w stronę wielkiego collage'u, w stronę luźnego zbioru fragmentów, a więc – właśnie – w stronę lapidarium?” ( Lapidarium I , 1988).
Ścieżka będzie miała charakter spaceru po świecie Ryszarda Kapuścińskiego , po jego lapidarium – oznaczonym punktami. Każdy z punktów związany jest z przesłaniem – cytatem zaczerpniętym z dzieł pisarza, mającym charakter inspiracji do poszukiwań ostatecznej formy architektonicznej – zaprojektowanej przez uczestników konkursu.
Ogłoszenie konkursu nastąpi podczas konferencji prasowej połączonej z finisażem – uroczystym zamknięciem wystawy „Twarze-furtki. Fotografie”, w której wezmą udział Alicja Kapuścińska, dyrektor BN dr Tomasz Makowski, burmistrz Ochoty Maurycy Wojciech Komorowski oraz Andrzej Fogtt, przedstawiciel fundacji Bęc Zmiana, która przygotowała regulamin konkursu. Impreza jest otwarta dla dziennikarzy oraz zaproszonych gości.