Kawiarenka Literacka "U Przyjaciół", Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna Pro Arte zapraszają na niecodzienne spotkanie wielbicieli Brunona Schulza.
Dziś, 29 maja o godzinie 21:00 w Poznaniu, na dziedzińcu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk wystawiony będzie spektakl oparty na twórczości pisarza, który wciąż inspiruje do nowych odczytań.
"Wiosna Schulza" jest przedsięwzięciem ludzi, dla których pisarz i jego twórczość są czymś więcej niż tylko historią literatury, sztuki czy zapisanymi stronami. Pomysł narodził się w głowach czterech osób odpowiedzialnych za kolejne elementy wieczoru: słowem zajął się Arek Kalin, Piotr Kusiak - obrazami i rysunkami, Kamil Chomiuk - reżyserią etiudy zatytułowanej "Wiosenne herezje", a całość ogarnąć stara się Tomasz Zajcher. W projekt zaangażowanych jest około 40 osób.
- Idea zorganizowania "Wiosny" wzięła się z rozmów o adaptacjach książek Schulza i jego rysunkach - tłumaczy Tomasz Zajcher z kawiarni "U przyjaciół". - Postanowiliśmy odtworzyć "atmosferę" twórczości Schulza. Zamiast sesji czy interdyscyplinarnej rozmowy - reprodukujemy, ożywiamy ulicę Stryjską. Schulz jest dla nas ważny, chcemy więc przywołać jego ducha chociaż na chwilę.
Organizatorzy zakładają interakcję z publicznością. Kawiarnia "U przyjaciół" zamieni się w cukiernię, będzie można m.in. zamówić sok malinowy, na ulicy Stryjskiej odwiedzić fotografa, posłuchać muzyki z patefonu, zobaczyć skład bławatny, włączyć się w życie ulicy i pooddychać atmosferą Drohobycza czasów Schulza, wszystko to w gwarze plotek kobiet mówiących dialogami z jego książek.
Wieczór 29 maja będzie próbą zmierzenia się w nowej formule z literaturą. Po akcji odbędzie się także spotkanie podsumowujące, na którym będzie można obejrzeć rejestrację całości i porozmawiać o wyniesionych wrażeniach.
- Zapraszamy każdego, komu Schulz jest bliski, wszystkich tych, którzy cenią jego literaturę, czy twórczość graficzną. Myślimy o tym, by jesienią w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki zorganizować "Jesień Witkacego", cykl spotkań zakończony oczywiście "Pożegnaniem jesieni"- mówi Tomasz Zajcher.