Trwa ładowanie...

„Schizofrenia – Otwórzmy Drzwi” - kolejna edycja konkursu

Rusza kolejna edycja konkursu literackiego „Schizofrenia – Otwórzmy Drzwi”.

„Schizofrenia – Otwórzmy Drzwi” - kolejna edycja konkursuŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Uczestnikiem konkursu może być każda pełnoletnia osoba, która do 20 sierpnia przyśle tekst konkursowy wraz z formularzem, dostępnym na wyżej wymienionych stronach Internetowych oraz w siedzibie Fundacji, tudzież po zgłoszeniu zapotrzebowania u organizatorów.

W latach 2001-2005 liczba wszystkich zarejestrowanych osób z problemami zdrowia psychicznego wzrosła z 923,5 tyś (tj. 2,4% ludności Polski) do 1.421,7 tyś. osób (tj. 3,7% ludności Polski). Największy wzrost dotyczył uzależnień, zaburzeń nerwicowych, zaburzeń nastroju, organicznych zaburzeń psychicznych, a więc tego, co jest efektem podwyższonego i przeciągłego napięcia. Stale na dość wysokim poziomie utrzymują się wskaźniki zachorowalności na choroby psychiczne. O ile społeczna akceptacja załamań, zarówno własnych, jak i innych, choć trudna, wydaje się być elementem codzienności, akceptacja choroby psychicznej w społeczeństwie jest nadal stosunkowo mała. Wciąż szpital i środowisko osoby chorej czy przeżywającej załamanie, są dwoma rzeczywistościami, które dzieli mur.

Bez mała milion Polaków przeżywa poważny kryzys psychiczny, rozpoznany jako psychoza, której najbardziej powszechną odmianą jest schizofrenia. Wiele spośród osób chorujących, powraca do zdrowia i pełnionych przed zachorowaniem ról społecznych. Jednak niezbędnym warunkiem reintegracji społecznej osób niepełnosprawnych z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego jest akceptacja otoczenia.

Tegoroczne hasło kampanii „Schizofrenia – Otwórzmy Drzwi” brzmiące „Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego” odwołuje się nie tylko do zagadnień związanych ze schizofrenią, chociaż to ona, jako najpowszechniejsza z chorób psychicznych, stoi w centrum uwagi kampanii.

Regulamin, informacje i wyniki konkursu można znaleźć na stronie otworzciedrzwi.pl .

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj