Trwa ładowanie...

Sławomir Mrożek w marcu odwiedzi Polskę

Sławomir Mrożek, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, odwiedzi w marcu Polskę. Mieszkający, na co dzień w Nicei dramatopisarz odwiedzi Kraków i Katowice, gdzie 23 marca odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Sławomir Mrożek w marcu odwiedzi PolskęŹródło: PAP
d10p5l0
d10p5l0

* Sławomir Mrożek , jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, odwiedzi w marcu Polskę. Mieszkający, na co dzień w Nicei dramatopisarz odwiedzi Kraków i Katowice, gdzie 23 marca odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. * Sławomir Mrożek podczas marcowego pobytu w Polsce spotka się z czytelnikami w Katowicach i Krakowie. 23 marca będzie podpisywał książki w Księgarni Matras na ul. Stawowej w Katowicach, a z krakowskimi czytelnikami spotka się 26 marca w Księgarni Pod Globusem - informuje Wydawnictwo Literackie, edytor dzieł pisarza.

Na 23 marca zaplanowano uroczystość nadania pisarzowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, która odbędzie się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Po zakończeniu uroczystości, na głównej scenie teatru odbędzie się promocja wydanego pod koniec stycznia drugiego tomu "Dzienników" pisarza. Następnego dnia Sławomir Mrożek ma uczestniczyć w premierze jego dramatu "Kontrakt" na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego. Sławomir Mrożek, prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny, a w Polsce przez lata jeden z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema, pisarzy, urodził się 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie (woj. małopolskie). Jest autorem takich dramatów jak "Tango", "Rzeźnia", "Emigranci". W 1963 r. Mrożek wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Powrócił do kraju w 1996 r. Osiem lat później pisarz przebył udar mózgu, po którym został dotknięty afazją (utrata zdolności mowy). Lekarz poradził mu spisywanie
wspomnień w celach terapeutycznych. Efekt tej pracy - autobiograficzna książka pt. "Baltazar" - została opublikowana w 2006 r.

W czerwcu 2008 r. pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację, tym razem ze względu na stan zdrowia. Osiadł w Nicei. W 2010 r. ukazał się pierwszy z trzech tomów "Dziennika" Mrożka, tom drugi trafił do księgarń 25 stycznia 2012 r.

d10p5l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10p5l0