Satrapi nakręci życie Marii Curie-Skłodowskiej
Marjane Satrapi, słynna rysowniczka, autorka „Persepolis”, wyreżyseruje film o Marii Curie-Skłodowskiej. Będzie to adaptacja ilustrowanej biografii „Radioactive” autorstwa Lauren Redniss.
*Marjane Satrapi, słynna rysowniczka, autorka „Persepolis”, wyreżyseruje film o Marii Curie-Skłodowskiej. Będzie to adaptacja ilustrowanej biografii „Radioactive” autorstwa Lauren Redniss.*
Opowiadająca o Marii i Pierre’rze Curie oraz o Paulu Langevinie (studencie Pierre’a, późniejszym kochanku Marii)
książka „Radioactive: Marie & Pierre Curie. A Tale Of Love And Fallout” nie jest klasyczną biografią, ale pięknie ilustrowanym tomem, łączącym tekst z wykonanymi przez Redniss kolażami. Autorka zebrała także wiele komentarzy współczesnych naukowców i członków rodzin Marii i Pierre’a. Wydany w 2011 roku tytuł zebrał bardzo pozytywne recenzje i znalazł się na liście finalistów prestiżowej amerykańskiej nagrody literackiej National Book Award.
Satrapi, której „Persepolis” uznawane jest dziś za jeden z najważniejszych komiksów XX wieku, od dłuższego czasu zajmuje się reżyserią filmową. Początkowo współpracowała z Vincentem Paronnaudem przy ekranizacji dwóch swoich komiksów: „Persepolis” (nagroda Jury na festiwalu w Cannes) i „Kurczak ze śliwkami” (nominacja do Złotego Lwa). Później usamodzielniła się i w pojedynkę wyreżyserowała ciepło przyjęte „Głosy” z Ryanem Raynoldsem.
Film o małżeństwie noblistów nie będzie animacją, ale klasyczną produkcją z aktorami. Za scenariusz odpowiedzialny jest Jack Thorne, jeden ze współautorów bardzo dobrze przyjętej sztuki teatralnej „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”. Pieniądze wykłada ceniona brytyjska wytwórnia Working Title, producentami zostali Tim Bevan („Nędznicy”), Eric Fellner („Teoria wszystkiego) i Paul Webster („Duma i uprzedzenie”).
„Opowieść o Marii Curie łączy w sobie życie, miłość, pasję, naukę i śmierć” – mówi o swojej bohaterce Satrapi. „To nie tylko dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, ale i wspaniała postać. Zresztą, film nie będzie suchą biografią, ale historią radioaktywności od dnia jej odkrycia po dziś”.