Trwa ładowanie...

Salman Rushdie otrzymał tytuł szlachecki

Salman Rushdie otrzymał tytuł szlacheckiŹródło: Inne
d3cfio7
d3cfio7

* Salman Rushdie z rąk Królowej Elżbiety otrzymał tytuł szlachecki za swój wkład w literaturę piękną.*

Gdy w ubiegłym roku ogłoszono, że pisarz otrzyma tytuł szlachecki, świat muzułmański potępił pomysł przyznania autorowi Szatańskich wersetów tego wyróżnienia. Iran uznał, że decyzja Wielkiej Brytanii o przyznaniu tytułu szlacheckiego była prowokacją. Pakistan również wystąpił z protestem oskarżając brytyjski rząd o absolutny brak wrażliwości.

W 1988 roku Salman Rushdie opublikował Szatańskie wersety - rozgrywająca się na dwóch planach czasowych opowieść, w której, obok apokryficznej historii stanowiącej epizod z życia proroka Mahometa, ukazane są współczesne losy dwóch alegorycznych, a zarazem nader realnych postaci - anioła zła i dobrego szatana. Zło współczesnej cywilizacji Zachodu przeciwstawione tu zostało złu fanatyzmu religijnego Wschodu. Książka ta w lutym 1989 roku ściągnęła na autora klątwę Ajatollaha Chomeiniego połączoną z wyrokiem śmierci.

W 1998 roku rząd Iranu ogłosił, że fatwa przestała obowiązywać, jednakże pojawiły się głosy, że jest ona nieodwołalna. Rok później Rushdie wrócił do życia publicznego.

d3cfio7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cfio7