Trwa ładowanie...
król
23-04-2010 13:27

Saddam Husajn odkrył swe nowe powołanie?

Saddam Husajn odkrył swe nowe powołanie?Źródło: Inne
d35az1r
d35az1r

Przebywający w areszcie były prezydent Iraku Saddam Husajn rozpoczął spisywanie swoich wspomnień - napisał „Financial Times” powołując się na jednego adwokatów obalonego dyktatora.

Giovannio di Stefano zapowiedział, że „znajdzie się tam sporo ważnych szczegółów”. Dodał, że ujawniono już fragmenty tłumaczenia, a obalony iracki prezydent ma zamiar opowiedzieć głównie o swoim dzieciństwie spędzonym w Iraku, a także pobycie w Egipcie, gdzie schronił się po nieudanym zamachu na premiera Abd al-Karima w 1959 roku.

Saddam będzie także usiłował wprawić w zakłopotanie Amerykanów, których poparcie udało mu się pozyskać na początku lat 80., gdy rozpoczął ośmioletnią wojnę z fundamentalistycznym Iranem - powiedział di Stefano.

d35az1r

Do tej pory pojawiały się informacje, że Saddam Husajn pisze w celi wiersze.

W 2001 roku w bagdadzkich księgarniach ukazała się książka Zabiba i król, której autorstwo przypisuje się byłemu irackiemu przywódcy. Jej tematem jest historia miłości dziewczyny z ludu i króla starożytnej Mezopotamii (dziś Irak). W Iraku stała się ona bestsellerem.

Zdaniem di Stefano, były prezydent Iraku od schwytania go przez Amerykanów w grudniu 2003 roku ogląda więcej telewizji. Amerykańscy strażnicy Saddama ostatnio szczególnie nalegali, aby ten obejrzał telewizyjną relację z zaprzysiężenia nowego irackiego prezydenta Kurda Dżalala Talabaniego.

W lipcu zeszłego roku sąd iracki przedstawił samemu Saddamowi i jedenastu jego najbliższym współpracownikom siedem ogólnych zarzutów, obejmujących zbrodnie popełnione w okresie jego rządów, w tym zagazowanie Kurdów w Halabdży w 1988 roku, krwawe stłumienie powstania szyitów w 1991 roku, inwazję na Kuwejt w 1990 roku, masakrę kilku tysięcy członków kurdyjskiego klanu Barzanich w latach 80. i egzekucje szyickich dostojników religijnych.

d35az1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35az1r