Trwa ładowanie...

Niewygodne szczegóły życia intymnego Adama Mickiewicza. W podręcznikach nie znajdziecie o nich ani słowa

Około 1820 roku Adam Mickiewicz był dopiero początkującym poetą i zbiedniałym nauczycielem. Zachowywał się już jednak jak najprawdziwszy gwiazdor. Zalecał się do zamożnej dziewczyny zaręczonej z innym i sypiał z mężatką, zresztą niemal pod okiem jej nieświadomego męża.

Życie miłosne Adama Mickiewicza nie było spełnioneŻycie miłosne Adama Mickiewicza nie było spełnioneŹródło: Domena publiczna
d29coz4
d29coz4

Szkolne podręczniki ochoczo wspominają o wielkiej, nieszczęśliwej miłości Adama Mickiewicza, jaką była młodsza od niego o rok Maryla Wereszczakówna. Kobieta stanowiła dla niego inspirację, wręcz muzę. Ale już szczegóły ich relacji zupełnie nie pasują do szkolnych komunałów.

"Rozsądna dziewczyna z dobrego domu"

Wereszczakówna, z którą Adam Mickiewicz zawarł bliższą znajomość jako 22-latek, nie była, jak podkreśla Sławomir Koper na kartach książki "Szokujące tajemnice autorów lektur szkolnych", "klasyczną pięknością". Podobno "miała więcej wdzięku niż urody". Mimo to poeta stracił dla niej głowę. Nie miał jednak szans starać się o coś więcej niż zalotne spojrzenie i romantyczna rozmowa.

On był zbiedniałym nauczycielem, ona – córką zamożnej rodziny ziemiańskiej. Wereszczakowie posiadali ponad 1000 hektarów ziemi wokół dworku w Tuhanowiczach. Byli dobrymi gospodarzami, a córkę zamierzali wydać za mąż za sąsiada, Wawrzyńca Puttkamera.

d29coz4

Narzeczony Maryli był hrabią, człowiekiem zaradnym, majętnym, ale też znanym z odwagi (odznaczył się w wojnach napoleońskich) i przystojnym. Mickiewicz nie miał szans z nim konkurować.

Maryla Wereszczakówna na portrecie z ok. 1819 roku materiały partnera
Maryla Wereszczakówna na portrecie z ok. 1819 rokuŹródło: materiały partnera

Gdy flirt wyszedł na jaw, Puttkamer "odbył poważną rozmowę z poetą, prosząc go o wyjaśnienie swoich zamiarów". Jak pisze Sławomir Koper:

"Adam zapewnił, że nie stanie mu na przeszkodzie, i za zgodą rywala zdecydował się na ostateczną rozmowę z Marylą. Spotkanie odbyło się w altanie lipowej przy dworze, o północy (…).

d29coz4

Mickiewicz idealizował [potem] zachowanie Maryli – w rzeczywistości panna Wereszczakówna zachowała się bowiem jak rozsądna dziewczyna z dobrego domu, a nie romantyczny podlotek. Mając do wyboru Puttkamera i Mickiewicza, zdecydowanie postawiła na pierwszego z wielbicieli".

Piękna Wenus

Na tym historia wcale jednak się nie kończy. Mickiewicz, po dwutygodniowych wakacjach spędzonych w Tuhanowiczach, powrócił do Kowna. Wdał się tam w romans z żoną swojego przyjaciela, doktorową Karoliną Kowalską. Kobietę nie bez powodu nazywano "piękną Wenus". Podobno jej uroda była wprost niesamowita.

d29coz4

"Warto zwrócić uwagę na daty. Adam trafił do łóżka pani doktorowej kilka dni po ślubie Maryli [z Puttkamerem]" - czytamy na kartach książki "Szokujące tajemnice autorów lektur szkolnych".

Adam Mickiewicz na portrecie nieznanego malarza i pożegnanie poety z Marylą na rysunku z drugiej połowy XIX wieku Licencjodawca
Adam Mickiewicz na portrecie nieznanego malarza i pożegnanie poety z Marylą na rysunku z drugiej połowy XIX wieku Źródło: Licencjodawca

Karty z kochanką i rywalem

Choć obie strony próbowały zachować dyskrecję, rychło doszło do skandalu. W Wielkanoc 1821 r. Mickiewicz siedział w salonie Kowalskich i grał w karty z Karoliną oraz niejakim Nartowskim, który też zalecał się do kowieńskiej "Wenus".

d29coz4

Drugi z graczy, rozczarowany, że odrzucono jego awanse, stale robił aluzje do romansu pani domu z poetą. Wreszcie Mickiewicz nie wytrzymał, wstał i uderzył go pięścią w twarz. Nie był to rozsądny krok.

"Rywal spadł z krzesła, próbował się podnieść z podłogi, ale Mickiewicz, niezadowolony z efektów pierwszego uderzenia, chwycił lichtarz i rozbił nim głowę szambelana" – opowiada Sławomir Koper.

Hałas ściągnął do pokoju gospodarza, doktora Józefa Kowalskiego. Ufny mężczyzna dotąd nawet nie podejrzewał żony o niewierność. W jednej chwili wszystko się jednak wydało. "Nartowski, trzymając się za głowę, wykrzykiwał o romansie Karoliny z Adamem" - czytamy.

d29coz4

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gwiazdy piszą książki. I to na potęgę

Oniemiały Kowalski zaczął wypytywać Mickiewicza. "Ten wymówił się zdenerwowaniem, a całą sytuację uratowała Karolina. Jak przystało na osobę dobrze wychowaną, teatralnie zemdlała" – pada w książce "Szokujące tajemnice autorów lektur szkolnych".

Przyjaciel Mickiewicza, Jan Czeczot, otwarcie skomentował: "Adam nasz z niedostatku ubóstwianej Maryli upodobał sobie w Kowalskiej. Zakochali się jak koty, a że koty drą się między sobą w marcu, nie dziw, że kiedy jeden kot zaczął także lizać się do Adamowej kotki, (…) rozjuszeni byli obaj".

d29coz4

Niewygodne fakty

Doktor Kowalski nazajutrz wyzwał poetę na pojedynek. W ostatniej chwili Karolina przekonała jednak męża, że Nartowski kłamał, a Adam nigdy nie nastawał na jej cześć.

Relacja, teraz bardzo trudna do ukrycia, dobiegła chyba końca. Mickiewicz zaś… znowu zaczął kręcić się w okolicy Tuhanowicz i zalecać do zamężnej hrabiny Maryli Puttkamerowej.

O tym, jakże niehonorowym, zachowaniu wieszcza w szkołach się jednak nie uczy. Nie opowiadają też o nich, jak podkreśla Sławomir Koper, "bogobojni biografowie" wybitnego poety.

Grzegorz Kantecki – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zaskakujące historie dotyczące klasyków literatury w książce Sławomira Kopra pt. "Szokujące tajemnice autorów lektur szkolnych" Wydawnictwo Fronda 2022
Zaskakujące historie dotyczące klasyków literatury w książce Sławomira Kopra pt. "Szokujące tajemnice autorów lektur szkolnych" Źródło: Wydawnictwo Fronda 2022
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj