Trwa ładowanie...

Druga twarz René z "‘Allo! ‘Allo!" – historia nie tak wesołego życia Gordena Kaye’a

Gorden Kaye jest nam wszystkim najlepiej znany z roli René w słynnym brytyjskim serialu komediowym "‘Allo! ‘Allo!". Jednak jego życie prywatne nie mogło być bardziej różne od losów rozchwytywanego przez kobiety francuskiego właściciela kawiarni. Jego historia to opowieść o skrywanych sekretach oraz odchodzeniu w samotności i zapomnieniu.

Serialowy wizerunek bawidamka z wianuszkiem kochanek nie miał nic wspólnego z rzeczywistością Serialowy wizerunek bawidamka z wianuszkiem kochanek nie miał nic wspólnego z rzeczywistością Źródło: EAST NEWS
d17pelc
d17pelc

Gordon "Gorden" Kaye urodził się 7 kwietnia 1941 r. w Huddersfield, jako jedyne dziecko Harolda i Grace. Jego ojciec w trakcie II wojny światowej był kierowcą ciężarówki, zasilającym szeregi ARP (Air Raid Precautions), a potem inżynierem w fabryce traktorów. Gorden jednak nie czuł potrzeby pójścia w jego ślady i zakończył swoją edukację na szkole średniej.

Przez następne kilka lat łapał się różnych zajęć. Pracował w zakładzie tekstylnym, firmie produkującej wina oraz fabryce traktorów. Miał również okazję do nawiązania pierwszych kontaktów scenicznych w trakcie prowadzenia szpitalnego radia w Huddersfield, w którym to między innymi przeprowadził 1965 r. wywiad z Beatlesami. Praca na antenie okazała się pierwszy krokiem do jego prawdziwej kariery, która nie tylko zapewniła mu rozgłos, ale także stała się swoistego rodzaju terapią.

Jako dziecko Gorden mierzył się z wieloma wewnętrznymi problemami oraz nadwagą, przez co był bardzo skrytym i wycofanym chłopcem. W jego otwarciu na świat nie pomagał również fakt, iż był homoseksualistą. Żył w czasach niesprzyjających akceptowaniu swojej odmiennej orientacji seksualnej. Jednak odnalazł się w świecie artystów scenicznych, co pozwoliło mu wkroczyć na ścieżkę zawodowej kariery aktorskiej.

fot. Allan Warren/CC BY-SA 3.0
fot. Allan Warren/CC BY-SA 3.0

Droga do sławy

Właściwa kariera Gordena Kaye’a rozpoczęła się od udziału w radiowych słuchowiskach. Potem nadszedł angaż do teatru telewizji i w końcu role na scenie manchesterskiego teatru Bolton. Zagrał tam m.in. w "Wiśniowym sadzie" Czechowa, "Powrocie do domu" oraz "Lutherze". Role pozwoliły mu nabrać pewności siebie i rozwinąć skrzydła, a kolejne lata przyniosły angaże w produkcja telewizyjnych. Aktorstwo wpłynęło również na pisownię jego imienia, która wzięła się z literówki popełnionej przez British Actors’ Equity Association.

d17pelc

Swoimi występami teatralnymi Kayen zwrócił uwagę twórców opery mydlanej "Coronation Street", do której został zaproszony na roczną współpracę. Od tego momentu zaczął regularnie pojawiać się w serialach telewizyjnych grając epizodyczne lub drugoplanowe role. Wystąpił w takich produkcjach jak "Mansfield Park", "Are You Being Served?" czy "Podróż pani Noah". Jednak jego przełomowa rola, z której pamiętamy go po dziś, miała dopiero nadejść.

W 1982 roku Gorden otrzymał propozycję zagrania właściciela kawiarni w okupowanej przez nazistów Francji. Przyjął rolę bez wahania i tak narodził się René, główny bohater serialu "‘Allo! ‘Allo!". Postać jednak sporo różniła się od jej odtwórcy. Bystry, uszczypliwy i rozchwytywany przez kobiety René mierzył się z zagrażającymi życiu jego i jego rodziny Niemcami, jak również nierozgarniętymi członkami ruchu oporu, rodzinnymi kryzysami oraz zazdrosną żoną. Był także magnesem na kobiety, które niemalże same rzucały się w jego ramiona. I ten właśnie element był dla Gordena najtrudniejszy do odegrania.

Jako dziecko Gorden mierzył się z wieloma wewnętrznymi problemami oraz nadwagą, przez co był bardzo skrytym i wycofanym chłopcem fot. Allan Warren
Jako dziecko Gorden mierzył się z wieloma wewnętrznymi problemami oraz nadwagą, przez co był bardzo skrytym i wycofanym chłopcem Źródło: fot. Allan Warren

Niechciany rozgłos

O współpracy z Kayem tak opowiadała, w jednym z późniejszych wywiadów, Vicki Michelle, odtwórczyni roli Yvette:

d17pelc

"Był gejem w czasach, gdy nie mówiło się o tym i nie był z tego dumny. Kiedy więc musieliśmy się zatapiać w uścisku, a to działo się w każdym odcinku, to naprawdę musiałam się napracować. To było jakby jego całe ciało samo mnie odpychało, odsuwał się ode mnie. Tak naprawdę musiałam wszystko naokoło tej sceny zbudować sama."

Rola René przyniosła Gordenowi nominację do nagrody BAFTA, ale również niezdrowe zainteresowanie tabloidów. Na jego temat zaczęło krążyć coraz więcej plotek. Stały się one idealną pożywką dla brukowców i to pod ich wpływem pod koniec lat 80. Gorden Kaye zdecydował się wyjawić swoją prawdziwą orientację seksualną.

d17pelc

W 1989 r. wydał autobiografię, stworzoną we współpracy z Hilary Bonner, zatytułowaną "René & Me: A Sort of Autobiography". Choć zazwyczaj nie lubił dzielić się swoim życiem prywatnym, to w książce otwarcie pisał o demonach prześladujących go od lat dziecięcych oraz o zmaganiach z homoseksualizmem.

Odejście w zapomnienie

25 stycznia 1990 r. w północno-zachodnią Europę uderzył cyklon Daria. W trakcie burzy w szczytowych momentach wiatr osiągał prędkość 119 km na godzinę, zaś najsilniejsze podmuchy liczyły 172 km na godzinę. W trakcie jego trwania Gorden uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Drewniany słup reklamowy przebił przednią szybę jego Hondy i wbił się w głowę aktora, który cudem uniknął śmierci.

Początkowo uważano, że jedyną pamiątką po tym wydarzeniu będzie dla Gordena blizna po kilkugodzinnej operacji mózgu. Niestety, wraz z upływem lat jego pamięć zaczęła coraz poważniej szwankować, aż w końcu stwierdzono u niego demencję. Ostatnie lata życia Gorden spędził w domu opieki, nie pamiętając kim jest. Zmarł 23 stycznia 2017 r. w wieku 75 lat.

d17pelc

Został pochowany w swoim rodzinnym mieście Huddersfield, a w ostatniej drodze towarzyszyły mu zarówno koleżanki z "‘Allo! ‘Allo!": Vicki Michelle, Sue Hodge i Kim Hartman, jak również Ken Morley, który w serialu wcielił się w postać generała Leopolda von Flockenstuffen.

Choć Gorden swoje ostatnia lata spędził w samotności, to na stałe zapisał się w panteonie najlepiej pamiętanych telewizyjnych postaci komediowych.

Anna Baron - Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonuje się dziejami historii kultury Europy, pogmatwanymi losami europejskiej arystokracji, znanymi postaciami historycznymi oraz zaskakującymi zbrodniami. Czas wolny poświęca podróżom, literaturze oraz mrocznym ludowym opowieściom.

Bibliografia:

  1. Kayen, H. Bonner; René and Me: An Autobiography, Pan Books, 1990
  2. https://viva.pl/kultura/film/serialowy-rene-z-allo-allo-ukrywal-swoja-orientacje-cudem-uniknal-smierci-umieral-w-samotnosci-tajemnice-gordena-kaye-134142-r1/ / dostęp: 16.08.2021
  3. https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2017/jan/23/gorden-kaye-obituary / dostęp: 126.08.2021
  4. https://www.theboltonnews.co.uk/news/15043694.tribute-to-star-of-allo-allo-who-launched-career-at-boltons-octagon-theatre/ / dostęp: 12.06.2021
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17pelc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17pelc