Trwa ładowanie...

"Rzeź" Polańskiego na podstawie sztuki Yasminy Rezy już w polskich kinach

Czarna komedia "Rzeź" w reżyserii Romana Polańskiego, chwalona przez polskich i zagranicznych krytyków, trafi w piątek do kin w Polsce. Bohaterów filmu grają Jodie Foster, John C. Reilly, Kate Winslet i Christoph Waltz. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman.

"Rzeź" Polańskiego na podstawie sztuki Yasminy Rezy już w polskich kinachŹródło: Kino Świat
d2vpnpj
d2vpnpj

Nowy film Polańskiego to adaptacja sztuki Bóg mordu francuskiej autorki Yasminy Rezy. Niemal cała akcja rozgrywa się w jednym miejscu - w apartamencie w Nowym Jorku (zdjęcia naprawdę kręcono we Francji) spotykają się, a zarazem poznają, ponieważ widzą się po raz pierwszy, dwa małżeństwa z amerykańskiej klasy średniej, państwo Longstreet - gospodarze, i państwo Cowan.

Pretekstem do spotkania jest bójka między ich 11-letnimi synami. Mały Ethan, syn Penelopy i Michaela Longstreetów (w ich rolach Foster i Reilly), stracił dwa zęby, które kijem wybił mu w parku Zachary, dziecko Alana i Nancy Cowanów (Waltz i Winslet). Rodzice spotykają się, by omówić przykre zajście, ustalić który z chłopców jest winien, kto ma kogo przeprosić. Zarówno Longstreetowie, jak i Cowanowie uważają samych siebie za ludzi dojrzałych, kulturalnych i eleganckich.
Dyskusja na temat synów szybko przechodzi jednak na całkiem inne tory i coraz bardziej przypomina walkę. Penny, Michael, Nancy i Alan pozbywają się masek ludzi kulturalnych, zapominają o dobrych manierach. Trwa szermierka słowna, wymiana złośliwości. Wyzwalają się emocje, ujawniają frustracje. Linią graniczną na "polu bitwy" staje się stolik do kawy, a na nim snobistyczne książki o sztuce, należące do Penny.

"Pełna ciemnych tonów farsa o pozbawionych wdzięku mieszczanach" - tak po projekcjach "Rzezi" na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji pisał krytyk z brytyjskiego "The Guardian". Na łamach amerykańskiego magazynu "The Hollywood Reporter" wskazywano z kolei na "mistrzostwo" reżysera.

Także nad Wisłą nowy film Romana Polańskiego miał dobre przyjęcie. "80 minut świetnej i mądrej rozrywki", "bezsprzeczne zwycięstwo Polańskiego", film o "diabolicznym wdzięku", "błyskotliwy, utrzymany w doskonałym rytmie, z perfekcyjnym aktorstwem i lekkością narracji", "połączenie farsy i emocjonalnego horroru" - tak określano "Rzeź" po pokazie prasowym w Warszawie.

d2vpnpj

Według Łukasza Maciejewskiego, krytyka związanego z magazynem "Film", "Rzeź" to opowieść o ludzkiej hipokryzji, "Polański wykpiwa polityczną poprawność, ludzką skłonność do nakładania masek, strach przed emocjonalnym obnażeniem się". Krytyk Andrzej Bukowiecki uznał zaś: "Rzeź" opowiada o naturze człowieka, "a dokładniej: o relacji między naturą, a kulturą".

Wiele pochwał za role w "Rzezi" zebrali aktorzy - cała czwórka. Foster i Winslet za występ w tym filmie otrzymały nominacje do Złotych Globów.

Autorem zdjęć do "Rzezi" ("Carnage") jest polski operator Paweł Edelman.Muzykę do filmu skomponował Francuz Alexandre Desplat. "Rzeź" jest wspólną produkcją Francji, Niemiec i Polski.

d2vpnpj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vpnpj