Trwa ładowanie...

Rzecznik Praw Dziecka chce, by przyszły rok ogłosić Rokiem Janusza Korczaka

W przyszłym roku mija 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka; to dobra okazja, by ogłosić go Rokiem Korczakowskim - uważa RPD. Niezależnie od tego, czy Sejm się na to zdecyduje, Fundacja Kidprotect.pl chce przybliżać młodzieży tę postać przez akcję Przystanek Korczak.

Rzecznik Praw Dziecka chce, by przyszły rok ogłosić Rokiem Janusza KorczakaŹródło: "__wlasne
d126p6j
d126p6j

*W przyszłym roku mija 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka ; to dobra okazja, by ogłosić go Rokiem Korczakowskim - uważa RPD. Niezależnie od tego, czy Sejm się na to zdecyduje, Fundacja Kidprotect.pl chce przybliżać młodzieży tę postać przez akcję Przystanek Korczak . * W przyszłym roku mija 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka i setna rocznica założenia przez niego Domu Sierot dla dzieci żydowskich przy ulicy Krochmalnej 92 (obecnie Jaktorowskiej 6, gdzie wciąż działa dom dziecka). Rzecznik praw dziecka Marek Michalak chce, aby 2012 r. ogłoszony został Rokiem Janusza Korczaka , zwracał się już w tej sprawie do Marszałka Sejmu.

"* Korczak zauważył w dziecku człowieka, zauważył podmiotowość dziecka. To człowiek, który zostawił wiele dobrych wskazówek, warto o nich przypominać. Zostawił jasny przekaz dla ludzkości: dzieci należy traktować poważnie*" - powiedział Michalak PAP.

Przypomniał, że Konwencja o prawach dziecka jest zbudowana wprost na myśli Korczaka , a on sam jest "wielkim patronem praw dziecka". "Choć nie wszystko nazywał tak, jak my teraz, to na pewno mówił o tym, co jest zapisane w Konwencji" - dodaje.

"Za granicą jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci, bardzo często rzecznicy praw dziecka z innych krajów mówią, że są spadkobiercami myśli korczakowskiej. Korczak jest bardzo uniwersalny i ponadczasowy" - przekonywał Michalak.

d126p6j

Jak zapowiedział, Januszowi Korczakowi i Irenie Sendlerowej zadedykuje spotkanie rzeczników praw dziecka, które się odbędzie we wrześniu w Warszawie.

Pismo RPD ws. Roku Korczakowskiego zostało przekazane do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska, tego rodzaju wnioski rozpatruje się zwykle w drugiej połowie roku, więc komisja jeszcze nie zajęła się propozycją dotyczącą Roku Korczakowskiego.

Niezależnie od decyzji Sejmu, Fundacja Kidprotect.pl zaplanowała na przyszły rok projekt Przystanek Korczak . "Już zaczęliśmy różne działania, ale główne wydarzenia zaplanowaliśmy na przyszły rok kalendarzowy" - powiedział prezes Fundacji Kidprotect.pl Jakub Śpiewak.

"Zależy nam, żeby pokazać młodym ludziom, że Korczak to nie jest jakiś stary dziadek sprzed wojny, tylko facet, który jest im postacią bliską" - dodał.

d126p6j

* Jego zdaniem przeciętny Japończyk wie więcej o Januszu Korczaku niż przeciętny Polak. "Dla mnie jest to dołujące, że nasza wiedza o Korczaku sprowadza się do tego, że wielkim człowiekiem był i zginął w Treblince z dziećmi.* Wielkość Korczaka nie sprowadza się do czasów wojennych; wielkość pokazał, kiedy zakładał dom dziecka, pracował jako lekarz. Zależy mi na tym, żeby takiego Korczaka pokazać, przywrócić jego dzieła pedagogiczne. Żeby nie było tak, że jedyna książka Korczaka , którą kojarzymy to Król Maciuś Pierwszy , bo jest lekturą szkolną. To jest bardzo przykre, gdy ktoś
taki ulega zapomnieniu" - mówił Śpiewak.

"Znalazłem tekst Korczaka , w którym pisał, że jak założył sąd dla dzieci, to w ciągu pierwszego pół roku pięciokrotnie sam się do niego pozwał. Te pięć procesów pokazało mu, jak bardzo była potrzebna instytucja, która stanie w obronie dzieci. Ja bym powiedział, że Korczak przewidział powołanie Rzecznika Praw Dziecka" - dodał.

Fundacja chce namawiać młodych ludzi, żeby swoim językiem mówili i pisali o Korczaku , przygotowywali spektakle, nagrywali swoje wersje piosenek inspirowanych tekstami Korczaka . "Ale nie o Korczaku idącym na Umschlagplatz, tylko o Korczaku pracującym z młodymi ludźmi" - zastrzegł Śpiewak.

d126p6j

Zapowiada, że fundacja chce w popularyzację Korczaka zaangażować szkoły. "Chcemy szkoły zachęcać, żeby np. zrobić wycieczkę trasą korczakowska, przygotujemy przewodniki. Będziemy organizować różne konkursy z nagrodami. Przygotujemy sporo materiałów o Korczaku , żeby nauczyciele byli w stanie się przygotować. Rozmawiałem ostatnio z młodymi ludźmi, którzy studiują pedagogikę i mówili mi, że przez cały czas studiów mieli jedne zajęcia na temat myśli korczakowskiej i to nieobowiązkowe" - powiedział Śpiewak.

Przypomniał, że niedługo dzieła Korczaka przejdą do domeny publicznej."W związku z tym chcemy poświęcić przyszły rok na ich digitalizację, opublikujemy je wtedy, kiedy to będzie dozwolone, ale chcemy być na ten moment gotowi, bo trzeba je nie tylko wprowadzić do komputera, ale trzeba poddać na nowo redakcji. Korczak pisał innym językiem, inną gramatyką, ortografią i w innych realiach, np. Jak kochać dziecko jest tekstem, w którym zwraca się wyłącznie do mam, dzisiaj już wiemy, że należy także zwracać się do ojców" - tłumaczył Śpiewak.

Więcej informacji na temat akcji Przystanek Korczak można znaleźć na stronie www.przystanekkorczak.pl.

Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się ostatnio książka Joanny Olczak-Ronikier pt. Korczak. Próba biografii . Patronat medialny nad książką objęła Wirtualna Polska. Polecamy recenzję w naszym serwisie .

d126p6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d126p6j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj