Rządy Aleksandry Jakubowskiej
Aleksandra Jakubowska w 2002 r. wstrzymywała prywatyzację krakowskiego Wydawnictwa Literackiego bez wiedzy swojego szefa, ministra kultury, i nie mając do tego uprawnień - podały "Fakty" TVN.
Były szef Jakubowskiej Andrzej Celiński jest oburzony. Jakubowską tłumaczy wiceminister kultury Rafał Skąpski.
Jakubowska przyznała, że tak robiła, bo była przeciwna prywatyzacji kluczowych polskich wydawnictw: PIW, WSiP, WL. Tłumaczyła też, że jako pierwszy zastępca ministra kultury nie musiała swemu ówczesnemu szefowi Andrzejowi Celińskiemu o wszystkim mówić.
Były minister kultury Andrzej Celiński oświadczył po emisji materiału w telewizji, że nie został powiadomiony o tym, iż wstrzymuje się pierwotnie zaakceptowany plan prywatyzacji państwowych wydawnictw.
Wiceminister Rafał Skąpski mówi z kolei, że o działaniach Jakubowskiej wiedział.
- Zaraz po wyborach małopolscy posłowie SLD interweniowali w ministerstwie w sprawie prywatyzacji WL. A min. Jakubowska była odpowiedzialna w resorcie za kontakty z parlamentem. I miała prawo pisać do premiera.
Minister Jakubowska działała na rzecz kultury narodowej, bo wtedy słyszało się, że prywatyzacja WL nie gwarantuje zachowania profilu wydawnictwa, ani tego, że jego zabytkowa siedziba nadal będzie "miejscem spotkań Miłosza i Szymborskiej" - mówi Skąpski.
"Fakty" sugerują, że działania Jakubowskiej miały związek z planami Włodzimierza Czarzastego, by stworzyć wielki koncern medialny. Wydawnictwo Literackie miałoby wejść w jego skład. W tym czasie Muza, w której udziały ma Czarzasty, starała się o WSiP. Jak zauważyły "Fakty", Jakubowska przeciw temu nie protestowała.
W końcu w lutym 2003 r. podpisano umowę, na mocy której Wydawnictwo Literackie przejęła spółka założona przez pracowników i inwestora strategicznego - Verę Michalski-Hoffmann, współwłaścicielkę wydawnictwa Noir sur Blanc.
Minister Celiński oświadczył, że zażąda od Jakubowskiej wyjaśnień na forum partyjnym SLD.