Krakowski Instytut Książki przekaże Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego rzadki XVI-wieczny starodruk - Chronica Polonorum (Kronika Polaków) pióra Macieja z Miechowa, rektora Akademii Krakowskiej, historyka, lekarza i astrologa.
Dzieło ukazało się w 1521 roku w oficynie Hieronima Wietora. Ostatnim właścicielem książki był prywatny kolekcjoner i bibliofil.
Przekazanie daru odbędzie się 10 października w Warszawie. Rzadką księgę odbierze Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W uroczystości weźmie udział minister kultury Waldemar Dąbrowski oraz dyrektor Instytutu Książki Andrzej Nowakowski.
Chronica Polonorum ukazała się w 1521 roku w oficynie wydawniczej Hieronima Wietora. Kronika Macieja z Miechowa opisuje dzieje Polaków od legendarnych początków naszego kraju po koniec panowania Aleksandra Jagiellończyka w 1506 roku. Co ciekawe - pierwsza wersja dzieła ukazała się w 1519 roku, jednak z powodu krytycznej oceny panowania Jagiellonów przez autora księgę wycofano z obiegu. Dwa lata później światło dzienne ujrzała poprawiona - złagodzona w swojej wymowie - wersja dzieła.
Egzemplarz, który przejdzie na własność uniwersyteckiej książnicy, stanowił część zbiorów wielkiego bibliofila i kasztelana sieradzkiego Jana Krzysztoporskiego. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego posiada już w swoich zbiorach kilka ksiąg z tej kolekcji. Chronica... jest w bardzo dobrym stanie - zachowana jest oryginalna oprawa z epoki z tłoczonym w skórze ekslibrisem.
Instytut Książki kupił dzieło Miechowity od prywatnego kolekcjonera. Dyrektor Instytutu Andrzej Nowakowski deklaruje, że jego instytucja raz w roku będzie przekazywał publicznym książnicom zakupione przez siebie starodruki.