Trwa ładowanie...

Rzadki starodruk dla Uniwersytetu Warszawskiego

Rzadki starodruk dla Uniwersytetu WarszawskiegoŹródło: Inne
d34mowr
d34mowr

Krakowski Instytut Książki przekaże Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego rzadki XVI-wieczny starodruk - Chronica Polonorum (Kronika Polaków) pióra Macieja z Miechowa, rektora Akademii Krakowskiej, historyka, lekarza i astrologa.

Dzieło ukazało się w 1521 roku w oficynie Hieronima Wietora. Ostatnim właścicielem książki był prywatny kolekcjoner i bibliofil.

Przekazanie daru odbędzie się 10 października w Warszawie. Rzadką księgę odbierze Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W uroczystości weźmie udział minister kultury Waldemar Dąbrowski oraz dyrektor Instytutu Książki Andrzej Nowakowski.

Chronica Polonorum ukazała się w 1521 roku w oficynie wydawniczej Hieronima Wietora. Kronika Macieja z Miechowa opisuje dzieje Polaków od legendarnych początków naszego kraju po koniec panowania Aleksandra Jagiellończyka w 1506 roku. Co ciekawe - pierwsza wersja dzieła ukazała się w 1519 roku, jednak z powodu krytycznej oceny panowania Jagiellonów przez autora księgę wycofano z obiegu. Dwa lata później światło dzienne ujrzała poprawiona - złagodzona w swojej wymowie - wersja dzieła.

d34mowr

Egzemplarz, który przejdzie na własność uniwersyteckiej książnicy, stanowił część zbiorów wielkiego bibliofila i kasztelana sieradzkiego Jana Krzysztoporskiego. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego posiada już w swoich zbiorach kilka ksiąg z tej kolekcji. Chronica... jest w bardzo dobrym stanie - zachowana jest oryginalna oprawa z epoki z tłoczonym w skórze ekslibrisem.

Instytut Książki kupił dzieło Miechowity od prywatnego kolekcjonera. Dyrektor Instytutu Andrzej Nowakowski deklaruje, że jego instytucja raz w roku będzie przekazywał publicznym książnicom zakupione przez siebie starodruki.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj