Trwa ładowanie...
izrael
23-04-2010 13:43

Rytmy życia i śmierci - nowa książka Amosa Oza

Rytmy życia i śmierci - nowa książka Amosa OzaŹródło: Inne
d34m0z7
d34m0z7

Rytmy życia i śmierci to najnowsza książka Amosa Oza , która w środę trafi do polskich księgarń. To opowieść o jednej nocy z życia pisarza z Tel Awiwu - alter ego autora.

Rytmy życia i śmierci to opowieść o snuciu opowieści - Oz , przedstawiając kilka godzin z życia anonimowego pisarza mieszkającego w Tel Awiwie, który przesiaduje w kawiarni, spaceruje ulicami nocnego miasta, pozwala czytelnikowi wniknąć w swój warsztat literacki. Pisarz, obserwując i wyławiając z tłumu poszczególne osoby, nadaje im imiona i wymyśla biografie.

Amos Oz (1939) urodził się w Jerozolimie w rodzinie polsko-rosyjskich imigrantów. Jego rodzice przyjechali do Izraela na początku lat 30. Ojciec pisarza - Jehuda Arie Klausner był wybitnym literaturoznawcą, autorem większości polskich haseł w encyklopedii hebrajskiej. Matka - Fania, z domu Mussman, była poetką. Po jej śmierci, Amos - wówczas Klausner - zmienił nazwisko na Oz , co oznacza po hebrajsku ‘moc’, ‘odwaga’.

Książki Amosa Oza przetłumaczono na 36 języków. Debiutował w 1965 roku tomem opowiadań "Tam gdzie wyją szakale". Autor od lat znany jest nie tylko ze swych powieści, ale też działalności publicystycznej i zaangażowania politycznego. Opublikował wiele artykułów i esejów dotyczących konfliktu arabsko-izraelskiego, wzywając do kompromisu między Izraelem a Palestyńczykami.

W Polsce ukazało się 14 książek Oza m.in. Mój Michael , Czarna skrzynka , Opowieść o miłości i śmierci .

Powieść objęta jest medialnym patronatem Wirtualnej Polski.

d34m0z7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34m0z7