Trwa ładowanie...

Ryszard Kapuściński jak zawsze najlepszy!

Ryszard Kapuściński jak zawsze najlepszy!Źródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Książką Roku 2004 Warszawskiej Premiery Literackiej zostały Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego .

– Pod względem technicznym świat błyskawicznie idzie do przodu, w świecie ludzkich emocji niewiele zmieniło się od czasów Herodota – powiedział Kapuściński podczas uroczystości przyznania nagrody, która odbyła się w warszawskim Klubie Księgarza.

* Ryszard Kapuściński jest jedynym laureatem Warszawskiej Premiery Literackiej, którego dzieło aż trzy razy zostało utytułowane Książką Roku tej nagrody.* W 1993 roku tytuł ten zdobyło Imperium , a w 1999 Książką Roku został Heban .

Dzieje Herodota to książka, którą Kapuściński zabrał w swoją pierwszą wielką podróż - do Indii. Towarzyszyła mu ona przez całe lata, była, jak wspomina, odskocznią od bieżących wydarzeń, które opisywał. W swojej najnowszej książce sławny reporter opowiada o wydarzeniach politycznych i historycznych, których był naocznym świadkiem, zestawiając je z faktami opisywanymi przez Herodota . Zastanawia się, jak sposób podróżowania, przekazywania wiadomości i opisywania dziejów wpływa na rozumienie świata. I choć wydawać by się mogło, że od czasów Herodota w pracy reportera zmieniło się prawie wszystko, to jednak i współcześnie, mimo natłoku informacji z różnych części globu, trudno zrozumieć bieg historii.

d1ef7ju

Wnioski na temat współczesnego świata, do jakich, Kapuściński dochodzi w Podróżach z Herodotem , są niejednoznaczne.
- Z jednej strony świat od czasów Herodota zmienił się radykalnie, z drugiej strony - nie zmienił się wcale - mówił Kapuściński podczas spotkania.

Zdaniem pisarza, współczesny świat przezywa kryzys świadomości.
- To okres przejściowy. 15 lat temu, po zakończeniu zimnej wojny, świat bardzo szybko zaczął zmieniać swoje oblicze. Obecnie jest tak bardzo otwarty, jak nigdy dotąd, ale umysł człowieka nie jest w stanie go ogarnąć. Tempo wydarzeń, stopień ich komplikacji, wreszcie - ich ilość są takie, że przerastają możliwości percepcji normalnego człowieka. Jego wyobraźnia i wrażliwość muszą dojrzeć. Powszechna jest bezradność, bo ludzkość nigdy jeszcze nie przeżywała takiego tempa zmian. Brakuje wzorców zachowań. Sami wytworzyliśmy sobie świat, do którego nie mamy teraz klucza - powiedział autor Podróży z Herodotem .

- Wszyscy uczymy się dopiero poruszać w tej nowej rzeczywistości. Wszyscy jesteśmy też trochę pogubieni. Nie wiadomo, czym skończy się ta rewolucja świadomości. Dlatego tak ważna jest wzajemna życzliwość - ocenił Kapuściński .

Z drugiej strony – zdaniem Kapuścińskiego - świat zmienia się bardzo powoli. Istnieje płaszczyzna, na której człowiek współczesny mógłby się porozumieć z człowiekiem sprzed 2 tys. lat. - Są to emocje. Miłość, nienawiść, strach - wszyscy przeżywamy i przeżywaliśmy to tak samo. Dlatego można współcześnie czytać Iliadę i Herodota - tłumaczył.

Warszawska Premiera Literacka to nagroda przyznawana co miesiąc najciekawszym książkom przez warszawskich księgarzy. Z 12 Książek Miesiąca, drogą głosowania księgarzy i czytelników, wybierana jest Książka Roku.

Podróże z Herodotem opublikowało wydawnictwo Znak.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj