Trwa ładowanie...
d299yox
Megafon.pl
cesarz
23-04-2010 13:57

Ryszard Kapuściński inspiracją dla muzyków

d299yox
d299yox

Do sklepów trafia wspólne dzieło Davida Byrne'a i Fatboy Slima, „Here Lies Love”. Album opowiada o życiu Imeldy Marcos, pierwotnej inspiracji dostarczył jednak... Ryszard Kapuściński .

Impulsem do stworzenie, koncepcyjnego, musicalowego dzieła była jedna z książek polskiego autora.

- Pomysł tego projektu powstał wiele lat temu Przeczytałem wspaniałą książkę Cesarza nieżyjącego już Ryszarda Kapuścińskiego . Przeprowadzał on wywiady z ludźmi z dworu cesarza Etiopii Hajle Sellasje. Przedstawiony tam świat wydał mi się surrealistyczny i, w moim mniemaniu, bardzo teatralny. Przez teatralny rozumiem pełen artyzmu, pogańskich zwyczajów, rytuałów. (...) Przypominało mi to nienaturalistyczną dramaturgię awangardowych i współczesnych sztuk i spektakli tanecznych, jak również wschodnie teatry z Japonii, Chin, Bali i Indonezji. Nic z tego jednak nie powstało, dopóki nie przeczytałem artykułu o Imeldzie Marcos, żonie Ferdynanda Marcosa, który był prezydentem na Filipinach w latach 1965-1986 - czytamy w zamieszczonej w płycie notce Byrne'a.

W studiu artystów wspomogło imponujące grono wokalistek, w tym Tori Amos, Martha Wainwright, Cyndi Lauper, Róisín Murphy, Sia, Santigold czy Florence Welch, znana z Florence And The Machine.

d299yox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d299yox