Trwa ładowanie...
książka
23 kwietnia 2010, 13:45

Ruszyły Międzynarodowe Targi Książki

Ruszyły Międzynarodowe Targi KsiążkiŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

W czwartek rozpoczęły się 53. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, które odbywać się będą do niedzieli w PKiN. Swoją ofertę prezentuje tu ponad 600 wydawców z 29 krajów.

Oficjalne otwarcie targów, które zazwyczaj ma miejsce przed południem, tym razem przesunięto na godzinę 15. Stało się tak na prośbę gości z Izraela, którzy chcieli uczestniczyć w pogrzebie Ireny Sendler.

Podczas ceremonii otwarcia ambasador Izraela David Akiva Peleg przypomniał, że znaczna część izraelskiej literatury związana jest tematycznie z Polską, wielu izraelskich pisarzy starszego pokolenia właśnie stąd pochodzi. Ambasador zapowiedział też, że strona izraelska dołoży starań, aby w przyszłości liczba książek przekładanych na język polski wzrosła.

Pierwszy dzień na targach upłynął pod znakiem nominacji do nagród literackich - ogłoszono tytuły książek, które w tym roku ubiegać się będą o Nagrodę Literacką NIKE oraz Nagrodę Literacką Gdynia. W kilku przypadkach jurorzy obu nagród byli zgodni - nominacje do obu wyróżnień otrzymały książki: Czarny ogród Małgorzaty Szejnert (opowieść o historii śląskiego miasteczka Giszowiec), Asystent śmierci Bronisława Świderskiego (powieść o polsko-żydowskim rozbitku życiowym pracującym w duńskim hospicjum) i Twarz Tuwima Piotra Matywieckiego (monografia sławnego Skamandryty).

Wydawnictwo Telbit przedstawiło wyniki drugiej edycji konkursu na powieść dla młodzieży. Wygrała książka Miłość zwija się w bibułkę Michała Kotlińskiego - opowieść o ponurym życiu handlarza narkotyków we współczesnej Warszawie. Nagrodą jest publikacja książki oraz czek na 5 tys. zł.

d29coz4

Gościem honorowym tegorocznych targów są pisarze i wydawcy z Izraela. Niestety, zabrakło prawdziwych gwiazd tamtejszej literatury takich jak Amos Oz. Michał Sobelman, rzecznik ambasady Izraela w Warszawie uważa, że to nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Warszawskie targi odbywają się zaraz po bardzo prestiżowej imprezie w Paryżu oraz ważnych targach książki w Turynie, gdzie gościła śmietanka izraelskiej literatury zaproszona z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy utworzenia Izraela. Na wizytę w Warszawie wielu literatom nie starczyło już sił i czasu.

Pisarze, którzy przyjechali do Warszawy są znani i cenieni w swojej ojczyźnie, niestety, w większości nie tłumaczeni dotychczas na język polski. Wyjątkami są Alona Frankel, autorka książek dla dzieci oraz Yossi Avni-Levy, którego debiutancka powieść Ciotka Farhuma nie była dziwką miała w Polsce dobre recenzje. Udział w majowych targach książki jest dla Avni-Leviego pożegnaniem z Warszawą - właśnie kończy się jego kadencja wiceambasadora Izraela w Polsce.

Piątek będzie pierwszym dniem targów otwartym dla publiczności. Tego dnia swoje książki podpisywać będą m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prof. Szewach Weiss, Janusz Palikot, Agnieszak Wolny-Hamkało.

Wydawnictwo Rebis zaprasza na spotkanie z mistrzem thrillera medycznego Robinem Cookiem, a wydawnictwo WAB - na wieczór autorski szwedzkiej pisarki Majgull Axellson (Kwietniowa czarownica, Ta, którą nigdy nie byłam). Targi otwarte będą dla publiczności w godzinach od 10 do 19.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj