Trwa ładowanie...
teatr
23 kwietnia 2010, 13:38

Ruszyły Kaliskie Spotkania Teatralne

Ruszyły Kaliskie Spotkania TeatralneŹródło: Inne
d2bl827
d2bl827

Spektaklem „Mewa” Antoniego Czechowa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego i w wykonaniu aktorów miejscowego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego rozpoczęły się w niedzielę w Kaliszu 47. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej (KST).

Do najbliższej soboty teatromani obejrzą 16 spektakli, w tym 11 konkursowych. W tym roku dominują sceny warszawskie i łódzkie, które przywiozły w sumie siedem spektakli. Będą też dwa przedstawienia studenckie.

KST są jedynym w kraju festiwalem sztuki aktorskiej, będącym zarazem przeglądem najcenniejszych dokonań artystycznych. Festiwal od szeregu lat stawia sobie za cel pokazywanie aktorstwa we wszystkich jego wymiarach, kategoriach, przejawach i konwencjach.

Interesująco zapowiadają się spektakle m.in. warszawskich teatrów Wytwórnia („Kalimorfa” John'a Folwlesa) i Laboratorium Dramatu („Absynt” Magdy Fertach) oraz Teatru Powszechnego im. Z. Hubnera (szekspirowska „Miarka za miarkę”). Teatromani obejrzą też grę aktorów ze Szczecina, Łodzi, Opola, Olsztyna, Koszalina i Gdańska.

d2bl827

– Wybierałem te przedstawienia, które niosą ze sobą spotkanie reżysera i aktora oraz efekty, które można nazwać sztuką aktorską. W większości są to przedstawienia kameralne – powiedział dyrektor kaliskiego teatru, Igor Michalski.

– Staraliśmy się pokazać różnorodny repertuar, a więc także różnorodne możliwości aktorów. Oprócz dwóch sztuk Antoniego Czechowa , pokażemy m.in. cztery monodramy, dwa typowo klasyczne przedstawienia i dwa spektakle oparte na scenariuszach filmowych. Pozostałe przedstawienia oparte są na readaptacjach i sztukach nowych – powiedziała kierownik literacki kaliskiego teatru, Małgorzata Leyko.

Przygotowano również imprezy towarzyszące, związane głównie z osobą urodzonego w Kaliszu Ryszarda Cieślaka (1937-1990). Tuż przed inauguracją 47. KST, w foyer Teatru, odsłonięto tablicę dedykowaną temu wybitnemu aktorowi. W trakcie festiwalu odbędą się też projekcje dwóch filmów. Jeden z nich będzie rekonstrukcją audiowizualną spektaklu „Książę Niezłomny” (1965 r.) Teatru Laboratorium, a drugi – dokumentem pt. „Aktor całkowity”, wspominającym sylwetkę Ryszarda Cieślaka.

Aktorów ocenia jury w składzie Beata Fudalej i Dorota Segda (aktorki), Rudolf Zioło i Krzysztof Rekowski (reżyserzy) oraz Maciej Nowak z Instytutu Teatralnego w Warszawie.

Honorowy patronat nad KST przyjął minister kultury i dziedzictwa narodowego.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj